Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Adenomioza – një gjendje pak e njohur që prek një në pesë gra

NULL NULL
01.06.2023 21:07
semundja

Adenomioza është një gjendje kronike që prek mitrën. Megjithatë, shumë njerëz nuk kanë dëgjuar kurrë për këtë gjendje, pavarësisht faktit se ajo prek një në pesë gra.

Ajo mund të shkaktojë simptoma duke përfshirë gjakderdhje të parregullt dhe të rëndë menstruale dhe dhimbje të legenit. Ashpërsia e simptomave ndryshon nga pacienti në pacient – deri në një e treta e grave me adenomiozë mund të kenë simptoma minimale ose aspak.

Gjendja mund të ndikojë gjithashtu në fertilitet. Gratë me adenomiozë që mbeten shtatzënë kanë një rrezik në rritje të abortit, lindjes së parakohshme, preeklampsisë dhe hemorragjisë pas lindjes.

Çfarë e shkakton adenomiozën?

Ekzistojnë dy shtresa kryesore në mitër. Endometriumi është shtresa e brendshme në të cilën implantohen embrionet. Nëse nuk ka shtatzëni, kjo shtresë derdhet gjatë periudhës.

Miometriumi është shtresa muskulore e mitrës. Zgjerohet gjatë shtatzënisë dhe është përgjegjëse për kontraktimet. Te gratë me adenomiozë, qelizat e ngjashme me endometrium gjenden në vendin e gabuar – miometrium.

Megjithëse shumë gra me adenomiozë kanë gjithashtu endometriozë, adenomioza është një sëmundje e ndryshme nga endometrioza.

Në endometriozë, qelizat e ngjashme me endometrium janë gjithashtu të vendosura gabimisht, por në këtë rast jashtë mitrës, zakonisht në zgavrën e legenit.

Falë kërkimit, angazhimit publik dhe medias, ndërgjegjësimi për endometriozën është rritur vitet e fundit. Megjithatë, adenomioza është ende relativisht e panjohur.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.