Abdixhiku: Zero ka gjasa t’i bashkohemi Qeverisë Kurti këtë mandat (VIDEO)

Abdixhiku: Zero ka gjasa t’i bashkohemi Qeverisë Kurti këtë mandat (VIDEO)

NULL NULL
3 months më parë

Liderëve të subjekteve politike u ka kërkuar që të shkurtojnë fushatën elektorale për zgjedhjet komunale që do të mbahen më 17 tetor.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se këtë kërkesë e bëri krahas situatës me pandeminë ku shifrat e të infektuarve kanë shënuar goxha rritje.

Por ai është kundër shtyrjes së zgjedhjeve për qëllime politike.

“Shpresoj që pushteti të mos ushtrojë presion ndaj ekspertëve tanë për shfrytëzim të gjendjes në favor të tyre politik”, ka thënë Abdixhiku.

Në intervistën e tij për emisionin Rubikon në Klan Kosova, i pari i LDK-së kritikoi Qeverinë Kurti që nuk po i jep përgjigje SHBA-ve për projektin e furnizimit të Kosovës me gaz.

Kreu i LDK-së tha se LVV nuk ka njerëz për të udhëhequr, sidomos për pushtet lokal, derisa tha që po pret nga ky subjekt politik që t’i përgjigjen pozitivisht kërkesës për të reduktuar fushatën meqë nga PDK dhe AAK tashmë ka marrë konfirmim për dakordim.