Abdixhiku: Pozicioni ndërkombëtar i Kosovës është rënduar gjatë Qeverisë Kurti - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Abdixhiku: Pozicioni ndërkombëtar i Kosovës është rënduar gjatë Qeverisë Kurti

NULL NULL
25.02.2023 18:13
Lumir Abdixhiku Viti

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë duhet të ketë marrëveshje përfundimtarë që në thelb ka njohjen reciproke.

“Qëndrimi i LDK-së për procesin e dialogut është që duhet të ketë marrëveshje përfundimtare që në thelb ka njohjen e ndërsjellë ndërmjet dy vendeve. Marrëveshja duhet të jetë ligjërisht e ndërkombëtarisht e obligueshme dhe duhet të përmbajë aktin kur Serbia e njeh Kosovën, dhe kur Kosova ndërsjellazi e njeh Serbinë. Çdo devijim nga ky orientim strategjik është përgjegjësi e pariparueshme e Qeverisë aktuale”, ka thënë Abdixhiku.

I pari i LDK-së i bëri këto komente gjatë vizitës në Viti, në kuadër të ciklit debatues e diskutues “LDK ju dëgjon”.

Ai po ashtu ka folur edhe për pozicionin e Kosovës si dhe raportet me SHBA-në, duke thënë se pozicioni ndërkombëtar i Kosovës është rënduar.

“Me veprimet e pamatura, pa qenë i koordinuar në mënyrë të vazhdueshme me aleatë, kryeministri (Albin Kurti)e ka larguar Kosovën nga ky synim. Më 7 shkurt të vitit 2021, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, nëpërmjet një letre urimi, i kishte kërkuar presidentit të Serbisë Vuçiq, arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Kosovën të përqendruar në njohjen e ndërsjellë. Saktësisht dy vite me Qeverinë Kurti, pozicioni ndërkombëtar i Kosovës duket qartazi i rënduar. Nuk flitet për njohje të ndërsjellë dhe nuk flitet për një marrëveshje përfundimtare. Tani flitet për marrëveshje bazë që nuk e ka njohjen reciproke”, ka thënë Abdixhiku.

Ai po ashtu ka theksuar se dihet pak për planin e BE-së, njofton Klankosova.tv.

“Përveç kryeministrit, askush nuk e di se çka po diskutohet. Nuk dihet çka përmban hyrja e marrëveshjes dhe as shtojca e kësaj marrëveshje. Tema të tilla duhet të trajtohen me përgjegjësi dhe nga kryeministri do të kërkohet përgjegjësi”, ka përfunduar Abdixhiku.