Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Abdixhiku: Gjenocidi në Srebrenicë, tragjedia më e madhe njerëzore pas luftës së dytë botërore

NULL NULL
11.07.2024 11:46
Abdixhiku: Gjenocidi në Srebrenicë, tragjedia më e madhe njerëzore pas luftës së dytë botërore

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se gjenocidi në Srebrenicë është “tragjedia më e madhe njerëzore që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore”.

Ai në 29-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë tha se kujtojnë dhe nderojnë të gjitha viktimat e këtij akti ç’njerëzor.

“Plagët dhe dhimbjet e familjeve, janë ende të thella dhe të rënda për faktin se edhe pas shumë viteve, nuk ka drejtësi për Srebrenicën dhe mohuesit e saj – mbi të gjitha janë plagë të paharrueshme”, tha Abdixhiku shkruan në njoftimin e LDK-së transmeton Klankosova.tv

“Gjersa, mohimi i vazhdueshëm i këtij gjenocidi nga shteti serb si dhe proklamimi i projektit politik e kulturor për Serbinë e Madhe tregojnë qartazi për mospendesën e Serbisë dhe qëllimet e pandryshueshme historike për destabilizimin e rajonit. Mospendesa, mohimi e ikja nga përgjegjësia vazhdojnë të dëmtojnë jo vetëm relacionet mes popujve por dhe të ardhmen e përbashkët euroatlantike që Ballkani Perëndimor duhet të ketë”, shtoi ai.

Kreu i LDK-së, shtoi se sot “është imperative që Serbia të përballet me të shkuarën e saj, të pendohet për këtë të shkuar dhe të angazhohet drejt paqes dhe fqinjësisë së mirë në rajonin tonë”.

“Askush më mirë se ne, nuk e njeh këtë dhimbje. Kosova ndjenë me datat si 11 korriku, sepse ngjashëm ishte viktimë e spastrimit etnik serb. Ne, sot dhe përherë përkujtojmë të gjithë viktimat e regjimit shfarosës serb. Le të jetë kjo ditë përkujtimi; por dhe reflektimi që të mos ndalemi të punojmë për paqe për gjithë njerëzimin”, tha numri një i Lidhjes Demokratike transmeton Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.