Abbas: Qeveria e unitetit do të dorëhiqet - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Abbas: Qeveria e unitetit do të dorëhiqet

NULL NULL
17/06/2015

Presidenti palestinez, Mahmoud Abbas ka bërë të ditur se qeveria palestineze e unitetit do të japë dorëheqje.

Ai i ka thënë fraksionit të tij Fatah se kabineti duhet të shpërbëhet për shkak se rivali i tij, Hamas, nuk do ta lejojë të operojë në Rripin e Gazës, ku Hamasi mban kontrollin.

Disa raporte sugjerojnë se qeveria do të japë dorëheqje brenda orësh.

Kabineti ka bërë betimin qershorin e kaluar, në përpjekje për t’i dhënë fund çarjes së madhe midis Fatahut, që qeverisë në Bregun Perëndimor, dhe Hamasit.