A mund të çojnë bisedat e gjata në telefon në presion të lartë të gjakut? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A mund të çojnë bisedat e gjata në telefon në presion të lartë të gjakut?

NULL NULL
17.05.2023 15:08
telefoni_presioni i gjakut

Bisedat e gjata me familjen dhe miqtë përmes telefonit mund të rrisin rrezikun e presionit të lartë të gjakut. Një studim i fundit i publikuar në gazetën “European Heart” zbuloi se të folurit për gjysmë ore ose më shumë në javë mund të çojë në 12 për qind rritje të hipertensionit krahasuar me të folurit për më pak se 30 minuta.

Mbajtja e telefonit tuaj në vesh për një periudhë të gjatë mund të shkaktojë tendosje në qafë, shpatulla ose shpinë, gjë që mund të çojë gjithashtu në presion të lartë të gjakut. Po ashtu mund të rrisë nivelet e stresit, përcjell Klankosova.tv

“Në botën e sotme me ritme të shpejta, telefonat celularë janë bërë një pjesë integrale e jetës sonë të përditshme. Megjithatë, përdorimi i tepërt i celularëve mund të kontribuojë në ngritjen e një vrasësi të heshtur: presionin e lartë të gjakut. Mund të duket e padëmshme të kalosh orë të tëra duke lëvizur nëpër mediat sociale, por mund të ketë efekt të dëmshëm në shëndetin tonë. Për më tepër, drita blu e emetuar nga celularët tanë mund të ndërhyjë në modelet natyrore të gjumit, duke çuar në cilësi të dobët të gjumit dhe nivele të larta të presionit të gjakut. Për më tepër, stresi dhe ankthi shkaktuar nga përdorimi i tepërt i celularit mund të kontribuojë gjithashtu në hipertension. Zakonet e këqija të të ngrënit dhe mungesa e aktivitetit fizik të lidhur me varësinë nga celulari mund të kontribuojnë më tej në presionin e lartë të gjakut. Koha e shpenzuar në celular mund të përdoret më mirë për të ushtruar, për të takuar njerëz personalisht dhe angazhimi në aktivitete në natyrë, të cilat padyshim kanë më shumë përfitime shëndetësore”, thotë kardiologu Keshava Rakesh.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS