Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A mund ta përmirësojë wasabi shëndetin kognitiv teksa plakeni?

NULL NULL
08.12.2023 14:39
Wasabi
Wasabi

Plakja zakonisht ndikon në trurin dhe njohjen e një personi.

Disa ushqime dhe erëza dihet se kanë fuqi “përforcuese të trurit”.

Studiuesit nga Universiteti Tohoku kanë zbuluar se erëza wasabi – ose rrika japoneze – mund të ndihmojë në përmirësimin e disa fushave të funksionit njohës tek të rriturit dhe të moshuarit, shkruan Medical News Today, transmeton Klankosova.tv.

Studiuesit kanë hetuar përfitimet e mundshme të wasabi në kulturën e qelizave, modelet e kafshëve dhe te njerëzit. Disa nga këto hulumtime të kaluara tregojnë se wasabi mund të ketë disa përfitime shëndetësore, duke përfshirë:

-nivele të larta të vitaminës C për mbështetjen e sistemit imunitar,

-vetitë anti-inflamatore,

-efektet antibakteriale,

-mbrojnë kundër çrregullimeve neurodegjenerative,

-mbështet shëndetin e zemrës,

-ndihmë me humbjen e peshës,

-përmirësoni shëndetin e zorrëve,

-rrit shëndetin e kockave,

-gjumë dhe lodhje,

-atributet antikanceroze.

Në përfundim të studimit, ekipi hulumtues zbuloi se pjesëmarrësit që morën suplementin wasabi që përmbante 6-MSITC treguan një përmirësim të konsiderueshëm si në performancën e memories së punës ashtu edhe në atë episodike krahasuar me ata që morën tabletën placebo.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.