A janë të bardhat e vezëve të shëndetshme? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A janë të bardhat e vezëve të shëndetshme?

NULL NULL
11.05.2023 12:37
Te bardhat e vezeve

Shpesh debatohet se sa janë vezët e shëndetshme apo nuk janë. Një studim i vitit 2019 i publikuar në JAMA zbuloi se ngrënia e shumë vezëve lidhej me një rrezik në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet.

Nga ana tjetër, një studim i vitit 2022 i botuar në revistën Nutrients deklaroi se “kolesteroli në ushqim nuk është shkak për shqetësim për rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare”, që do të thotë se “ushqimet e etiketuara si burime të kolesterolit të lartë, duke përfshirë vezët, mund të jenë i dobishëm për shkak të lëndëve ushqyese të tij”, transmeton Klankosova.tv.

Përveç kësaj, ndonjëherë hasim këshillën se nëse duam të shmangim problemet e mundshme shëndetësore, duhet të konsumojmë vetëm të bardhën e vezës dhe jo të gjithë vezën. A ka kuptim kjo?

Sipas dietologes Amy S. Marguiles, të bardhat e vezëve janë rreth 90 për qind ujë dhe 10 për qind proteina.

“Është një proteinë me cilësi të lartë, që do të thotë se furnizon grupin e plotë të aminoacideve thelbësore për funksione të ndryshme trupore”, thotë ajo për Living Fit.

E bardha e vezës mund të jetë një ushqim i shkëlqyer për njerëzit që ndjekin një dietë me kalori të ulët, sepse një porcion përmban më pak se 20 kalori. Nga ana tjetër, e verdha e një veze të madhe ka rreth 55 kalori, transmeton Klankosova.tv.

“E bardha e vezës është e dobishme sepse siguron proteinën albuminë, e cila ndërton dhe riparon indet e trupit dhe forcon sistemin imunitar”. Ai gjithashtu ndihmon në mobilizimin e substancave përmes qarkullimit të gjakut, veçanërisht hormoneve, enzimave, vitaminave dhe mineraleve, sipas Marguiles.

Pse të hamë të bardha veze në vend të vezëve të plota me të verdha?

Disa njerëz mund të mos e pëlqejnë shijen e të verdhës së vezës, ndërsa të tjerëve mund të kenë nevojë për një dietë me pak yndyrë. Të bardhat e vezëve janë atëherë një zgjedhje e shkëlqyer.

“Një e verdhë veze përmban rreth pesë gram yndyrë, duke përfshirë rreth dy gram yndyrë të ngopur, e cila mund të jetë shumë nëse jeni duke bërë një recetë me shumë vezë si një omëletë. E verdha mesatare e madhe e vezës përmban 210 miligramë kolesterol”.

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, njerëzit në rrezik nga sëmundjet e zemrës, ata që kanë diabet ose ata që kanë pasur një atak në zemër duhet t’i kushtojnë vëmendje sasisë së kolesterolit në dietën tuaj”, thotë Marguiles, transmeton Klankosova.tv.

Si t’i konsumoni të bardhat e vezëve?

Mund të hani omletë të bardhë veze për mëngjes, drekë dhe darkë. Mund të shtoni perime të freskëta ose të ngrira, djathë me pak yndyrë ose salcë. Në këtë mënyrë ju merrni një vakt me pak kalori dhe të ekuilibruar mirë.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS