Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A iu ndodh të zgjoheni i lodhur nga gjumi? Ekspertët tregojnë pse ndodh kjo gjë

NULL NULL
03.06.2023 08:06
gjumi

Supozohet që kur zgjohemi nga gjumi të jemi të freskët, por kjo nuk ndodh tek të gjithë njerëzit.

Disa zgjohen akoma më të përgjumur sesa kanë qenë para se të flinin, e kjo ka një shpjegim dhe një emër.

Ekspertët këtë e quajnë “inerci e gjumit”, pra kjo ndodh kur zgjoheni të lodhur, shkruan Indianexpress, transmeton Klankosova.tv.

Ky term përdoret nga ekspertët për t’iu referuar përgjumjes, çorientimit apo edhe performancës jo të mirë pas zgjimit nga gjumi.

Sipas ekspertëve, kur përjetoni “inercinë e gjumit” keni vazhdimisht nevojë vetëm për të fjetur.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.