A i keni gjatë gjithë kohës sytë e lodhur e të fryrë? Disa këshilla për t’iu ndihmuar - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A i keni gjatë gjithë kohës sytë e lodhur e të fryrë? Disa këshilla për t’iu ndihmuar

NULL NULL
28.11.2021 11:14

Sytë e lodhur dhe të fryrë mund të jenë një arsye për lodhje, periudha të gjata të kohës para ekranit dhe mungesë gjumi.

Nëse vuani nga kjo është më mirë të shmangni konsumimin e kafeinës.

Kafeja shkakton më pak gjumë dhe në disa raste dehidratim, i cili mund të shkaktojë edhe ënjten rreth syve, transmeton Klankosova.tv.

Duke parë ekrane të ndryshme si laptopët, telefonat dhe tabletët, ne jemi të ekspozuar ndaj rrezeve të dritës blu nga këto pajisje. Nuk është shkak për shqetësim kur përdoret për periudha të shkurtra kohore, por mund të shkaktojë tendosje në sy kur përdoret pa ndërprerje.

Fryrja e fytyrës dhe syve mund të shkaktohet gjithashtu nga dehidratimim.

Gjithashtu, së bashku me gjumin dhe pushimin, është jashtëzakonisht e rëndësishme është që të pini rregullisht ujë.