Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A e ruani ndonjëherë bukën ? Kjo është arsyeja pse ju duhet të ndaloni së bëri atë

NULL NULL
16.11.2023 18:17
Buka

Ne duam të hamë bukë, dhe kryesisht, na pëlqen të hamë bukë të freskët. Disa njerëz i lënë bukët e tyre në banak ose në dollap, por kjo nuk është mënyra më e mirë. Në vend të kësaj, ju duhet të ruani bukën tuaj në frigorifer. Dhe kjo është arsyeja pse.

Banak kuzhine

Banaku i kuzhinës është ndoshta një nga vendet më të njohura për të mbajtur një copë bukë, të mbajtur në një qese plastike ose letre. Në këtë mënyrë, ju keni gjithmonë akses në një fetë dhe të hani një sanduiç bëhet gjëja më e lehtë në botë. Megjithatë, ka edhe shumë njerëz që zgjedhin ta vendosin bukën e tyre në frigorifer menjëherë pasi e blejnë. Ata e dinë se në këtë mënyrë, ata do të kenë një fetë të freskët çdo herë. Sigurisht, së pari duhet ta shkrini, por pas kësaj, mund të bëni vetes një sanduiç të cilësisë premium. Po, është shumë më mirë të përdorni frigoriferin tuaj në vend të banakut.

Myk

Arsyeja më e rëndësishme pse nuk duhet ta mbani bukën në banak është sepse ajo mykohet shumë shpejt. Temperatura e dhomës është temperatura ideale për rritjen dhe zhvillimin e mykut. Nëse vendosni një qese me bukë në banak, myku do të fillojë të zhvillohet pothuajse menjëherë. Brenda pak ditësh, do të shihni të shfaqen ato pika të rënda të mykura. A e hani akoma bukën, pavarësisht mykut? Atëherë rrezikoni të merrni një reaksion alergjik. Kjo është arsyeja pse është shumë më mirë për ju dhe shëndetin tuaj që ta vendosni bukën në frigorifer dhe thjesht ta hiqni atë ose një pjesë të saj kur të keni nevojë./ Klankosova.tv

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.