“A e kupton Aleksandar...?”: Vuçiq tregon se çfarë i tha pesëshja perëndimore në takim - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

“A e kupton Aleksandar…?”: Vuçiq tregon se çfarë i tha pesëshja perëndimore në takim

NULL NULL
02.02.2023 11:43

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq tha se e ka pranuar  më 13 dhjetor dhe më pas i shkuan për vizitë përfaqësuesit e pesë vendeve më të fuqishme të botës.

Siç tha ai në Kuvendin e Serbisë ku po diskutohet për dialogun Kosovë-Serbi, më pas pasoi non-paper-i i shtatorit, të cilit Serbia i dërgoi non-paper-in e saj dhe më 13 dhjetor pasoi propozimi franko-gjerman.

Dhe pastaj përfaqësuesit e pesë vendeve më të fuqishme të botës erdhën, shtoi Vuçiq.

“A e kupton Aleksandar, ne jemi të vendosur të zgjidhim të gjitha problemet, sepse nuk duam të lejojmë përshkallëzimin e konfliktit në Ballkan”. Në fjalinë e tretë më thanë, i nderuar president, nëse nuk e pranon zbatimin e kësaj nisme, do të përballesh me pezullimin e negociatave me BE-në, por edhe me tërheqjen e të gjitha investimet dhe masat tjera gjithëpërfshirëse që do të tregojnë se si kalojnë të gjithë ata që nuk janë dakord me BE-në”, tha Vuçiq, raporton Danas, transmeton Klankosova.tv

Ai shtoi se e kanë përsëritur tri herë, dhe se ai u ka thënë se ishte kërcënim. Vuçiq tha se ka qenë para dilemës që duhet t’u përgjigjet menjëherë.

Ai tha se 90 për qind e planit që doli në opinion është i saktë.

Ai po ashtu tha se testi thotë se të dyja shtetet do të udhëhiqen nga parimet e OKB-së, duke respektuar integritetin territorial dhe sovranitetin duke e konsideruar, Kosovën shtet të pavarur

Pika katër thotë se Serbia nuk do të kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë institucion ndërkombëtar.

“Kundërshtohet apo jo, do të kenë shumicën për pranimin e Kosovës në NATO dhe në Këshillin e Evropës”, ​​tha Vuçiq.