A e keni ditur se ... ? - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A e keni ditur se … ?

NULL NULL
20/05/2015

Cdo dietë apo vakt i shëndetshëm përmbanë me domosdoshmëri frutat në listë, por një studim i University of Southern California sugjëron se sheqeri që përmbajnë frutat, mjalti dhe disa lëngje të shtrydhura i bënë njerëzit më të uritur.

Kërkuesit u fokusuan se si truri i njeriut përgjigjet ndaj dy llojeve të sheqerit-glukoza  dhe fruktoza.

E para, e cila gjendet gati në të gjitha karbohidratet duke përfshirë edhe bukën, furnizon të gjitha qelizat e trupit si dhe ato të trurit.

Nga ana tjetër fruktoza e cila gjendet në fruta dhe perime, metabolizohet kryesisht në mëlçi, dhe dështon në stimulimin e hormoneve si për shembull insulin të cilat na japin ndjesinë e të ngopurit.

Kur vullnetarët konsumonin fruktozë, krahasuar me glukozën, aktiviteti më i madh i trurit paraqiste dëshirë për ushqim dhe uri.