Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A e dini pse burrat i zë gjumi pas seksit?

NULL NULL
16.01.2023 10:24

Nëse keni menduar ndonjëherë se shumë meshkuj bien në gjumë menjëherë pas seksit, atëherë mund të jeni të interesuar të dëgjoni se ka një arsye të vërtetë shkencore për këtë. Dhe e gjitha ka të bëjë me kimikatet e trurit tuaj.

Duke marrë parasysh që shumica e njerëzve bëjnë seks në shtrat, është e kuptueshme që trupi do ta lidhte këtë me gjumin.

Shumica e çifteve gjithashtu priren të bëjnë seks gjatë natës ose ndoshta në mëngjes. Gjatë këtyre kohërave, ka të ngjarë që të jeni më të lodhur natyrshëm.

Megjithatë, Melinda Wenner, nga Scienceline, tha për Live Science se ekziston një arsye më e madhe se thjesht shoqërimi i objekteve dhe koha.

Gjatë seksit, truri lëshon një përzierje të kimikateve të trurit. Këto përfshijnë norepinefrinën, serotoninën, oksitocinën, vazopresinën, oksidin nitrik (NO) dhe hormonin prolaktinë.

Prolaktina është e lidhur me ndjenjën e kënaqësisë seksuale dhe është gjithashtu shkaku i ‘kohës së rikuperimit’ përpara se burrat të jenë gati për ta bërë përsëri.

Ashtu si gjatë seksit, nivelet e prolaktinës priren të jenë më të larta gjatë gjumit.

Hormoni gjithashtu mund të shpjegojë pse meshkujt shpesh bëhen të përgjumur pas seksit, por jo pas masturbimit. Të kesh një orgazëm me një partner çliron katër herë më shumë prolaktinë sesa një orgazmë solo, megjithëse shkencëtarët nuk janë plotësisht të sigurt pse ndodh.

Oksitocina dhe vazopresina, të cilat lirohen gjatë orgazmës, janë gjithashtu të lidhura me gjumin. Lëshimi i tyre shpesh vjen së bashku me lirimin e melatoninës, i cili është hormoni që rregullon orën e trupit.

Në mënyrë të ngjashme, skanimet kanë zbuluar se për të arritur orgazmën, duhet të lironi të gjithë frikën dhe ankthin, të cilat gjithashtu mund të shkaktojnë përgjumje. Pra, nëse jeni duke arritur orgazmën, shanset që të ndiheni të përgjumur pas seksit mund të rriten.

Studimet sugjerojnë se femrat kanë më pak gjasa të bien në gjumë menjëherë pas seksit, edhe nëse arrijnë orgazmën.

Pas seksit, gratë kanë më shumë gjasa të qëndrojnë gjysmë të eksituara ndërsa burrat kanë nevojë për një ‘periudhë rikuperimi’.

Një argument se pse kjo ndikon më shumë tek meshkujt sesa tek femrat është se sforcimi i seksit tenton të reduktojë glikogjenin që prodhon energji në muskuj, raporton Times of India, transmeton Klankosova.tv.

Gratë zakonisht kanë më pak masë muskulore se meshkujt, që do të thotë se do të kenë më pak gjasa të ndihen të lodhura më pas.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.