Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A duhet të shqetësohemi për Covid-in këtë dimër?

NULL NULL
17.08.2023 13:48

Shkollat po kthehen dhe një variant i ri Covid po qarkullon në disa vende. Gjithçka tingëllon shumë e njohur.

Por ne jemi shumë larg nga vjeshta e vitit 2020, kur koronavirusi dominoi jetën tonë dhe kishte “nivele” të ndryshme bllokimi në të gjithë Botën, përcjell klankosova.tv.

Pra, ndërsa shkojmë në këtë vjeshtë, çfarë duhet të presim?

Së pari, varianti i ri quhet EG.5 dhe është një degë e Omicron. Organizata Botërore e Shëndetësisë aktualisht e klasifikon atë si një variant me interes.

Qendra MRC-Universiteti i Glasgow për Kërkimin e Viruseve ka luajtur një rol kyç në monitorimin e varianteve të reja të sëmundjes gjatë gjithë pandemisë.

Prof, Massimo Palmarini, i cili drejton qendrën, thotë për bbc, se nuk është shumë i shqetësuar për atë që po sheh, por është e rëndësishme që mbikëqyrja të vazhdojë.

“Varianti i ri nuk duket se ka dallime dramatike nga ai i mëparshmi, por nuk do të thotë se nuk është i rëndësishëm”.

Ai shton se ekziston një shqetësim se nëse mbikëqyrja shkurtohet shumë, do të jetë e vështirë të parashikohet se cilat variante mund të shfaqen dhe cilat do të jenë më shqetësuese se të tjerë.

E Dr, Antonia Ho thotë se kanë nevojë për një pamje më të plotë për të identifikuar variantet e reja të mundshme

Kjo e shqetëson atë, një konsulente e sëmundjeve infektive dhe pedagoge e lartë klinik në QMR – Qendra për Kërkimin e Viruseve.

“Ne nuk kemi vërtet një kuptim të mirë të asaj që po ndodh në komunitet sepse nuk kemi shumë në mënyrën e mbikëqyrjes së komunitetit dhe kryesisht testimi nuk po ndodh më”, tha Antonia Ho.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme