Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A do të shtoni peshë nëse anashkaloni mëngjesin?

NULL NULL
01.12.2023 17:53
Anashkalim i mëngjesit
Anashkalim i mëngjesit

Në peizazhin gjithnjë në zhvillim të shëndetit dhe mirëqenies, mitet shpesh e lënë në hije realitetin, duke i çuar njerëzit në shtigje që mund të mos jenë domosdoshmërisht të përshtatshme për të gjithë. Një mit i tillë që ka vazhduar me vite është besimi se ngrënia e mëngjesit është një çelës universal për suksesin e humbjes së peshës. Sidoqoftë, gjithçka varet nga metabolizmi personal.

Disa studime kanë vërtetuar lidhjen midis konsumimit të mëngjesit dhe menaxhimit të peshës, duke zbuluar një gamë të ndryshme rezultatesh. Logjika e zakonshme është se ngarkimi i ushqimit në dritaren e ngrënies gjatë pjesës së parë të ditës ju ushqen, ju mban të ngopur më gjatë në mënyrë që të mos keni dhimbje të egra urie në gjysmën e fundit të ditës. Por për sa kohë që plotësoni kërkesat tuaja për kalori të ditës dhe nuk e teproni, ju mund të mbani objektivat tuaja të menaxhimit të peshës.

Disa njerëz mendojnë se anashkalimi i vaktit të parë ndihmon sistemin e tyre të tretjes, ndërsa të tjerë mendojnë se ngrënia e mëngjesit i ndihmon ata të rrisin metabolizmin e tyre. Në vend që të ndjekin një orar të rreptë të mëngjesit, njerëzit duhet t’i kushtojnë vëmendje trupit të tyre dhe të zhvillojnë zakone të të ngrënit që plotësojnë ritmet e tyre cirkadiane, shkruan The Indian Express, transmeton Klankosova.tv.

Një studim i Universitetit Cornell zbuloi se ata që nuk hanin mëngjes nuk e tepronin në drekë dhe darkë dhe në vend të kësaj ata përfunduan duke ngrënë rreth 400 kalori më pak në ditë. Pra, anashkalimi i mëngjesit mund t’ju ndihmojë nëse nuk keni diabet, menaxhimi i të cilit kërkon që ushqimi të shpërndahet për të shmangur rrjedhjen e sheqerit në gjak dhe kushte specifike shëndetësore.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.