9 truqe të vogla që ju ndihmojnë të dukeni më mirë në fotografi (FOTO)

9 truqe të vogla që ju ndihmojnë të dukeni më mirë në fotografi (FOTO)

NULL NULL
4 weeks më parë

Shpesh ankohemi se fotot tona nuk duken ashtu siç duam. Në fotografi, vërejmë se papritur kemi shtuar në peshë, krahët dhe këmbët na janë bërë më të mëdha dhe duket se kemi ënjtje nën sy. Disa thonë se thjesht nuk janë fotogjenikë, ndërsa të tjerët pendohen që nuk kanë përdorur filtra smartphone-i.

Bright Side shkruan se biseduan me fotografin profesionist, Alexei Serov, dhe zbuluan se si të dukemi si një top model në të gjitha fotot tona.

Kthejeni hundën në drejtim të burimit të dritës

Ndriçimi është ndoshta një nga gjërat më të rëndësishme në fotografi. Mund ta bëjë një trup 3D plotësisht të sheshtë ose të ndryshojë formën e gjërave. Për të parandaluar shfaqjen e rrudhave dhe rrathëve të errët nën sy në fytyrën tuaj, gjithmonë duhet ta ktheni hundën drejt burimit të dritës.

Mos e mbani frymën

Kamera kap çdo panatyrshmëri dhe tension. Nëse një person e mban frymën në kohën e shkrepjes, ajo reflektohet si në fytyrë ashtu edhe në trup. Personi duket i ngurtë dhe poza ndihet e vështirë.

Mos u mbështesni në krahët tuaj

Pozita elegante, ku një zonjë e re është mbështetur në njërin ose të dy krahët, duket e bukur vetëm në teori. Sapo një person tendos krahët, ato menjëherë bëhen vizualisht më të mëdha. Në të njëjtën kohë, nëse nuk mbështeteni në krahët tuaj, por mbani qëndrimin në kurriz të barkut dhe muskujve të shpinës, trupi do të duket i tendosur. Është më mirë nëse i vendosni duart në prehër në mënyrë të qetë.

Mos i ngrini faqet lart me duar

Kur një person mbështet fytyrën me grushte, kjo i bën duart dhe faqet e tij të duken më të mëdha, duke shtrembëruar formën e tyre. Nëse doni të ngrini duart, prekni pak mjekrën dhe faqet me gishta. Në të njëjtën kohë, mos i përkulni gishtat, por përkundrazi, drejtojini ato.

Mos i ngrini duart mbi flokët tuaj

Kjo pozë është e vështirë, edhe për një model profesionist. Është shumë pretenduese dhe e ndërlikuar në ekzekutim, dhe shpesh duket e vështirë në fotografi. Për më tepër, të gjitha papërsosmëritë e krahëve tuaj do të jenë menjëherë të dukshme.

Është më mirë të vendosni gishtat në kofshë ose bel, ose thjesht t’i mbështillni ato në parakrahun tuaj tjetër. Kjo do ta bëjë pamjen të duket më elegante.

Mos i fshihni duart në xhepa dhe mos i përkulni shumë gishtat

Në mënyrë ideale, të gjitha pjesët e trupit duhet të jenë të dukshme, që do të thotë që nuk duhet të fshihni njërën dorë prapa shpinës, të shtypni këmbët së bashku ose të vendosni duart në xhepa. Mund të fshihni vetëm gishtat e mëdhenj, ndërsa gishtat e tjerë duhet të mbështeten në kofshët tuaja në një mënyrë të relaksuar.

Nëse e ktheni kokën, mbuloni qafën me flokë ose shall

Pozita ku një grua shikon mbi supe duket shumë femërore dhe elegante. I vetmi minus është që palosjet e lëkurës shfaqen në qafë. Ato mund të mbulohen me kujdes me flokë ose një shall.

Mos shikoni drejtpërdrejt në lente të kamerës

Mos shikoni drejtpërdrejt në lente. Duket shumë e qëllimshme. Është më mirë të gjesh një pikë në të djathtë, pak mbi kokën e fotografit dhe të fiksosh shikimin tënd në të.

Jini të natyrshëm

Lëvizjet natyrore gjithmonë do të lënë në hije edhe pozat më të sofistikuara dhe elegante. E qeshura natyrale dhe të dukesh sikur po argëtohesh vërtet janë më përfituese dhe tërheqëse. Një sesion fotografik është, natyrisht, një çështje serioze, por ndonjëherë ia vlen të shpërqendroheni pak dhe të kaloni një kohë të mirë.

Si të përgatiteni për një sesion fotografik profesional?

Edhe nëse ju pëlqen vërtet puna e një fotografi, merrni kohë për ta takuar personalisht. Nëse nuk ju pëlqen personi, do të jetë e vështirë dhe e pakëndshme të komunikoni me të, dhe asgjë e denjë nuk do të dalë nga ngjarja.

Praktikoni pak para pasqyrës, duke mbajtur poza të ndryshme.

Veshja duhet të jetë e rehatshme dhe me një ngjyrë. Nëse vishni një bluzë ose fustan, ai nuk duhet të ketë printime dhe modele të ndritshme.

Takat janë shoqja juaj më e mirë nëse jeni një zonjë e re në një set fotografik. Por ecja në to për dy orë mund të jetë një sprovë. Pra, ia vlen të marrësh atlete të rehatshme ose pantofla me vete – thjesht vish taka të larta pak para xhirimit.

Mos pini shumë lëngje një natë para xhirimit dhe flini mirë. Çdo fotograf profesionist mund të përdorë Photoshop, por një fytyrë e lodhur dhe e fryrë do të jetë e vështirë të editohet.