9 marsi, Dita Botërore e Veshkave (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

9 marsi, Dita Botërore e Veshkave (VIDEO)

NULL NULL
09.03.2023 14:09
Dr.Myftar Burbullushi

Data 9 Mars njihet si Dita Botërore e Veshkave, e cila është një ditë e veçantë që festohet për të tërhequr vëmendjen ndaj shëndetit të veshkave dhe për të rritur ndërgjegjësimin në shoqëri.

Veshkët kanë për detyrë pastrimin e substancave dhe ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve. Megjithatë, miliona njerëz në mbarë botën luftojnë me sëmundjet e veshkave, por ato mund të zbulohen herët ose të parandalohen.

Është e rëndësishme të kujdeseni dhe të ruani shëndetin e veshkave që të përshtateni për një mënyrë jetese më të shëndetshme.

Për këtë ditë të rëndësishme, Shoqata e Nefrologëve të Kosovës dhe Shoqata e Nefrologëve të Shqipërisë do organizojnë aktivitete me temën: ”Veshkë të Shëndetshme për të gjithë – Të përgatitemi për të papriturën”. Kjo konference shkencore në krye do ketë mjek dhe nefrolog nga Shqipëria, Turqia e Kosova.

Për të, në studio të ftuar ishin Dr.Vjollca Godanci si dhe nefrologu i njohur shqiptar Dr.Myftar Burbullushi.