80 mijë ton plastikë do të largohen nga Oqeani Paqësor - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

80 mijë ton plastikë do të largohen nga Oqeani Paqësor

NULL NULL
09/09/2018

Shkencëtarët kanë vendosur të nisin një pajisje që pritet të pastrojë 80 mijë ton plastike lundruese ne një zonë të Oqeanit Paqësor.

Sistemi 001, i zhvilluar nga organizata jofitimprurëse “Ocean Cleanup” filloi udhëtimin e saj në Oqeanin Paqësor nga San Francisko të shtunën, pas shumë viteve në zhvillim.

Makina me gjatësi prej 600 metrash përdor modelet e baticës për të notuar në zona me përqendrim të lartë plastik, duke krijuar një pengesë për të grumbulluar mbeturinat të cilat më vonë mund të grumbullohen dhe të riciklohen.

Nëse është e suksesshme ideja e shpikësit holandez Boyan Slat, dëshiron të nisë një flotë sistemesh të ngjashme për të hequr rreth gjysmën e plastikës të bllokuar gjatë pesë viteve të ardhshme. Vendosur përafërsisht në gjysmë të rrugës midis Hawaii dhe bregut të Kalifornisë, Zona e Paqësorit të Madh të Garbage është akumulimi më i madh i plastikës së oqeanit në botë.

Ky kurth, i formuar nga rrymat qarkulluese, mendohet të përmbajë 1.8 trilionë copë plastike dhe tani mbulon një zonë me madhësi të Francës. “Sigurisht diçka inxhinierike për të mbijetuar në oqean ka qenë një sfidë mjaft e madhe”, tha Slat, pëcjellë Klan Kosova.

Sistemi 001 thuhet se kushtoi rreth 25 milion dollarë për të zhvilluar dhe ndërtuar. Shumë ekspertë të oqeanit kanë shprehur optimizëm se projekti mund të bëjë një rrugë të gjatë për të pastruar fushën e mbeturinave masive, por ende mbeten disa shqetësime të vazhdueshme.

“Problemi kryesor është ato krijesa që kalojnë pasivisht në oqean që nuk mund të lëvizin nga rruga, pasi ata janë në këtë grup, ata do të jenë të bllokuar atje që nuk mund të lëvizin”, tha Sue Kinsey, nga Shoqëria e Ruajtjes Detare për BBC. Sistemi do të tërhiqet rreth 2350 milje detare në det të hapur, ku do të kalojë dy javë testimi në ujë të hapur.