8 këshilla për të reduktuar rrathët e zinj dhe lodhjen poshtë syve (FOTO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

8 këshilla për të reduktuar rrathët e zinj dhe lodhjen poshtë syve (FOTO)

NULL NULL
29.11.2021 19:25

Nëse keni menduar se kafeina ishte një armik i lëkurës, ne kemi gjetur disa këshilla nga dermatologët që mund t’ju habisin.

Një trup dhe pamje e shëndetshme ka të bëjë me konsumimin dhe kujdesin e ekuilibruar, dhe profesionistët mund të na ndihmojnë të kuptojmë se ku është sekreti.

Sot duam t’i ndajmë 8 këshilla të tjera për t’ju ndihmuar të keni sy të shndritshëm dhe më të rinj.

Kujdes me pijet

Pirja e pijeve me kafeinë në fakt nuk shkakton humbje të lëngjeve dhe dehidrim. Megjithatë, ato mund të kenë një efekt të butë diuretik. Nëse keni frikë se kafeja mund t’ju dehidratojë dhe se ndikon në cilësinë e lëkurës rreth syve, nuk është ky problemi.

Përveç kësaj, kafeina është një vazokonstriktor dhe mund t’i tkurrë enët e gjakut që rrethojnë zonën e syve, duke reduktuar shfaqjen e ënjtjes dhe lodhjes. Mund ta aplikoni edhe në fytyrë.

Megjithatë, pijet me kafeinë mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe pagjumësi te disa njerëz, prandaj bëni kujdes me pirjen e më shumë se 4 filxhanëve kafeje në ditë.

Reduktoni kongjestionin e sinuseve

Kini kujdes nëse keni rrufë gjatë gjithë kohës. Mbyllja kronike e sinuseve mund të shkaktojë që venat nën sy të mbushen me gjak me ngjyrë të errët. Si rezultat, venat mund të jenë të dukshme përmes lëkurës dhe të krijojnë rrathë të errët rreth syve. Ekspertët sugjerojnë që herë pas here të pastroni sinuset.

Përdorni retinol dhe niacinamide

Niacinamidi është një antioksidant që ndihmon në reduktimin e skuqjes dhe hiperpigmentimit dhe qetëson lëkurën e përflakur. Shumë shpesh i shtohet produkteve me retinol për të dyfishuar efektin. Prandaj kushtojini vëmendje produkteve të kujdesit të lëkurës me këto elemente.

Përdorni maska ​​me kafeinë

Mund të aplikoni kafe të bluar ose të përdorni maska ​​me kafe të çastit për të reduktuar ënjtjen, lodhjen dhe lëkurën e errët. Thjesht mos e përdorni çdo ditë që të mos e teproni.

Kafeina gjithashtu përmban aminoacide, të cilat mund të nxisin prodhimin e kolagjenit të lëkurës suaj.

Përdorni një qasje me dy drejtime

Rrathët e errët mund të shkaktohen nga lëkura e hollë ose e hapur. Mund të provoni, sipas një eksperti, një qasje të dyanshme ndaj trajtimit. Thjesht bashkoni një serum me acid hialuronik dhe krem ​​retinol për të shëndoshur dhe forcuar lëkurën e zonës nën sy.

Shtoni avokado shtesë në mëngjesin tuaj

Mos e privoni trupin tuaj nga yndyrat natyrale. Ngrënia e ushqimeve si avokado, salmoni, djathi dhe produkte të tjera të qumështit mund t’ju ndihmojnë të mbani membranat qelizore të shëndetshme, të cilat do të mbajnë ujë dhe lëndë ushqyese. Për shembull, shtoni avokado shtesë në mëngjesin tuaj.

Kontrolloni pozicionin e kokës gjatë gjumit

Merrni jastëkun e duhur që nuk do të jetë shumë i ulët për ju. Nëse qëndroni shtrirë gjatë gjithë natës, lëngu mund t’ju grumbullohet nën qepalla. Mund të shkaktojë ënjtje dhe pamje të lodhur.

Shmangni produktet e kujdesit të lëkurës me aromë

Rrathët e errët mund të shfaqen për shkak të acarimit të vazhdueshëm për shkak të astmës, për shembull. Nëse mendoni se është kështu, një ekspert rekomandon përdorimin e një kremi me hidrokortizon 1% dy herë në ditë dhe shmangien e produkteve me aromë të kujdesit të lëkurës. Gjithashtu, vendosni xhama me dritë blu përpara ekraneve.