7 ushqime që mund të rrisin pasionin seksual

7 ushqime që mund të rrisin pasionin seksual

NULL NULL
1 month më parë

Shalqiri

Ky frut i kuq dhe i holluar hyn në ushqim i cili mund të rrisë shtysën seksuale. Sipas një studimi nga Departamenti i Shkencave Hortikulturore të Universitetit A&M të Teksasit, shalqini përmban citrulina fitonutriente dhe arginina, një aminoacid që relakson enët e gjakut. Edhe pse shalqiri nuk trajton në mënyrë specifike mosfunksionimin erektil tek burrat, ai mund të ndihmojë në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në indet erektive, duke rritur kështu eksitimin.

Luleshtrydhe

Ky frut përmban antioksidantë që mund të përmirësojnë qarkullimin e gjakut. Epo, nëse qarkullimi juaj i gjakut është i ngadaltë, me siguri trupi juaj do të ndihet i freskuar dhe i gatshëm për të bërë seks me partnerin tuaj. Përveç kësaj, sipas hulumtimit nga Universiteti i Kalifornisë, SHBA, luleshtrydhet janë të pasura me acid folik, i cili është i lidhur me prodhimin e lartë të spermës tek burrat. Interesante, studimi thotë se e kuqja gjithashtu mund të ndikojë në zgjimin seksual. Në fakt, burrat mendojnë se gratë janë më seksi kur veshin rroba të kuqe.

Shafran i Indisë

Ju gjithashtu mund të merrni dëshira seksuale duke konsumuar shafran i Indisë. Një ekspert nga Universiteti i Guelph, Kanada, gjeti specialitetin e shafranit të Indisë si një afrodiziak (një substancë që mund të rrisë zgjimin seksual). Ai tha, përveç që ndihmon në ankthin dhe pagjumësinë, shafran i Indisë ka veti afrodiziake si tek burrat ashtu edhe tek gratë. Përmbajtja antioksiduese krokinacrocetin, dhe safranal besohet të jetë përgjegjës për rritjen e dëshirës seksuale.

Avokado

Besoni apo jo, avokado në gjuhën Aztec quhet “Nahuatl”, që do të thotë “testikuj“, Aka” testikuj”. Një emër i pazakontë, hë? Sidoqoftë, pa dyshim që emri i përshtatet vetive të tij, sepse avokado ka disa përfitime seksi. Ky frut është i pasur me yndyrna të pangopura që janë të shëndetshme për zemrën. Epo, një zemër e shëndetshme do të thotë të jesh në gjendje të sigurosh që rrjedha e gjakut të rrjedhë në vendin e duhur.

Sipas studimeve, burrat që kanë sëmundje të zemrës kanë dy herë më shumë gjasa të zhvillojnë mosfunksionim erektil. Përveç kësaj, avokado gjithashtu përmban vitaminë B6 e cila mund të rrisë epshin, acid folik dhe vitaminën E, e cila shpesh referohet si “vitamina e seksit”. Arsyeja është, ky frut është në gjendje të rrisë marrjen e oksigjenit në qarkullimin e gjakut në zonën tuaj gjenitale. Prandaj, mos hezitoni të shtoni disa feta avokado në menunë tuaj ditore.

Çokollatë

Përveç që e bën atë “të varur”, çokollata përfshihet gjithashtu në ushqime që mund të rrisin dëshirën për seks. Arsyeja është se përbërjet e përfshira në të quhen metilksantina, e cila mund të shkaktojë çlirimin e hormonit dopamine në trup. Epo, ky çlirim i hormoneve mund t’i japë një person kënaqësi.

Zemer

Përveç që është në gjendje të rrisë sistemin imunitar dhe të mbajë qëndrueshmëri, përmbajtja e borit (një lloj minerali që mund të gjendet në perimet jeshile, frutat dhe arrat) besohet të jetë në gjendje të rrisë nivelet e testosteronit që mund të rrisin epshin. Ju mund ta përdorni mjaltin si zëvendësues të sheqerit në çaj, ose si përbërës të pulës së pjekur.

Gocë deti

Ky ka qenë i njohur që nga kohërat antike romake si një ushqim për zgjimin seksual. Përleshjet janë të pasura me zink që mund të ndihmojnë në rritjen e zgjimit seksual përmes prodhimit të hormonit testosteron në trup. Jo vetëm kaq, përmbajtja e tij e omega 3 gjithashtu mund të optimizojë funksionin nervor. Interesante, këto ushqime mund të rrisin hormonin dopamine, i cili dihet se rrit nxitjen seksuale.

Nëse doni të dini më shumë rreth pijeve izotonike dhe problemeve të tjera shëndetësore, mund të kontaktoni mjekun tuaj përmes aplikacionit për të diskutuar këto çështje/Clarkpropharmacy..