Pësoi vdekje klinike, 56-vjeçari kthehet në jetë nga mjekët e Spitalit të Gjilanit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pësoi vdekje klinike, 56-vjeçari kthehet në jetë nga mjekët e Spitalit të Gjilanit

NULL NULL
nga Albert Bajrami 14.05.2023 17:00
Mjekët

Një 56-vjeçar nga fshati Remnik i VItisë, kishte pësuar vdekje klinike, por falë intervenimit të ekipit të emergjencës në Spitalin e Gjilanit, I.S është kthyer në jetë.

Lidhur me rastin detaje për Klankosova.tv ka dhënë drejtori i Spitalit Arsim Emini.

Emini tha se pacienti në fjalë kishte pasur dhimbje në gjoks.

“Është sjell me autoambulancë nga QKMF-ja në Viti. Ekipi i internistëve dhe kardiologëve ka intervenuar dhe është bërë defibrilimi. Pas analizave është konstatuar se ka pasur infarkt. Ai ka pasur vdekjes klinike, pra zemra nuk ka funksionuar si pompë gjaku”, tha Emini.

Ai theksoi se më pas është dërguar në QKUK.

“Atje sipas informatave që kemi është bërë kateterizimi dhe më pas edhe stentimi. Gjendja e tij po përcillet nga mjekët e Klinikës së Kardiologjisë Invazive të QKUK-së”, tha ai.

Ekipi kujdestar i internistikës dhe emergjencës të Spitalit të Gjilanit ishte në përbërje të:

-Dr. Besim Guda;

– Dr. Begush Canaj;

– Dr. Ismet Ramadani.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS