30 përdorimet e mahnitshme të vajit të kokosit - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

30 përdorimet e mahnitshme të vajit të kokosit

NULL NULL
05/09/2018

Vaji i kokosit, është një super ushqim me një shumëllojshmëri të gjerë të avantazheve të shëndetshme, të cilat ndihmojnë në shumë gjëra.

Më poshtë mund t’i shihni dobitë që sjell ky vaj, transmeton Klan Kosova.

 1. Ndihmon për të kuruar plagët më shpejtë.
 2. Shëron qarjet në thithkat e gjoksit (nuk është e dëmshme për foshnjën)
 3. Funksionon në kujdesjen e dhëmbëve.
 4. Shërben si heqës i grimit.
 5. Zvogëlon rrudhat në fytyrë.
 6. Përmirëson aknet në fytyrë.
 7. Mirëmban flokët.
 8. Zbut lëkurën tuaj.
 9. Ndalon rrjedhjen e gjakut në hundë.
 10. Zvogëlon kruarjen e kafshimit nga insektet.
 11. Shëron ethet e të ftohtit në buzë.
 12. Shërben për gërvishjet e marra në çdo pjesë të trupit.
 13. Lehtëson frymëmarrjen e fytit të gërvishur.
 14. Kuron irritimin e lëkurës.
 15. Ndihmon në shëndetin e kafshëve tuaja.
 16. Ndihmon për të kondicionuar leshin e kafshëve shtëpiake.
 17. Vajos motorët e vegjël.
 18. Parandalon ndryshkun dhe kalbjen.
 19. Largon zbokthin nga flokët tuaj.
 20. Ndihmon në trajtimin e djegieve nga dielli.
 21. Mund të përdoret për masazh.
 22. Ndihmon për të kontrolluar erën e trupit tuaj.
 23. Largon çamçakëzin dhe ngjitësin nga sipërfaqet.
 24. Mban tenxheret e kuzhinës në formë të shkëlqyer.
 25. Mirëmban artikujt prej lëkure.
 26. Ndihmon në kërcitjen e dyerve.
 27. Ndihmon në mbajtjen e mobilieve
 28. Ndihmon të qarat rreth thonjëve tuaj.
 29. Mban lëkurën tuaj të hidratuar.
 30. Përdoret për gatim.