26 vjet nga rënia e Ali Ajetit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

26 vjet nga rënia e Ali Ajetit

NULL NULL
30/05/2015
Më 30 maj të vitit 1989 në Podujevë ishte organizuar një demonstratë kundër regjimit serb. Në atë ditë Kosovën po e vizitonin një grup diplomatësh nga Evropa dhe pikërisht në këtë ditë e ashtuquajtur “Çeta e Llapit” doli me uniforma ushtarake nëpër rrugët e Podujevës.

Në një përleshje të armatosur vritet Ali Ajeti ndërkaq plagosen disa tjerë.

Ali Ajeti u lind në fshatin Sfeçël të komunës së Podujevë dhe që nga viti 1984-1988 ishte në burg.

Pas daljes nga burgu Ali Ajeti dhe disa tjerë vendosën të formojnë grupin që u quajt “Çeta e Llapit”.