Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Të shtënat me armë zjarri në Hamburg, policia identifikon autorin

NULL NULL
10.03.2023 09:06

Si pasojë e të shtënave me armë zjarri brenda një ndërtese të përdorur nga Dëshmitarët e Jehovait në qytetin verior gjerman të Hamburgut të enjten në mbrëmje, shtatë persona kanë humbur jetën.

Të shtënat ndodhën në lagjen Gross Borstel, disa kilometra në veri të zonës qendrore të qytetit të dytë më të madh të Gjermanisë, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Sipas gazetës gjermane Bild, të paktën shtatë persona u vranë në incident dhe mbi 20 të tjerë u plagosën.

gjermani hamburg
Policë qëndrojnë para një ndërtese të përdorur nga Dëshmitarët e Jehovait në Hamburg, më 10 mars 2023, pas të shtënave më 9 mars. Foto: AP

Policia njoftoi gjatë natës në Twitter se kishte zbuluar një trup “në një shtëpi famullie në Gross Borstel dhe ne besojmë se mund të jetë një autor” i të shtënave. “Në këtë pikë, ne supozojmë se ka pasur vetëm një gjuajtës,” thanë ata.

“Një numër i madh i agjencive të zbatimit të ligjit janë” në vendin e qendrës së Dëshmitarëve të Jehovait, shtoi policia e Hamburgut.

Zyra Federale për Mbrojtjen Civile hoqi alarmin zyrtar të rrezikut për sulmin rreth orës 3:00 të mëngjesit me orën lokale.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.