15 vjet burg opozitares bjelloruse - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

15 vjet burg opozitares bjelloruse

NULL NULL
06.03.2023 20:49
Sviatlana Tsikhanouskaya

Opozitarja bjelloruse, Sviatlana Tsikhanouskaya u dënua me 15 vjet burgim në një gjykim në mungesë të mbajtur në Minsk të Bjellorusisë.

Për t’i ikur burgut, politikania u largua nga vendi që kur liderit autoritar, Aleksadër Lukashneko siguroi mandatin e tij të gjashtë gjatë zgjedhjeve të kontestuara, e që shkaktuan protesta të mëdha në të gjithë vendin.

Nga larg Tsikhanouskaya, dhe disa të tjerë në mungesë u fajësuan për krijimin dhe drejtimin e një grupi ekstremist, nxitjen e urrejtjes, e që sipas organit të akuzës, kishin për qëllim dëmtimin e sigurisë kombëtare.

Por ky shqiptim dënimi nuk do zmbrapsë opozitaren bjelloruse që të vazhdoj betejën kundër mikut tw ngushtë tw Vladimir Putin.

“Por nëse Lukashenko mendon se mund të më ndalojë mua dhe bjellorusët, ai e ka gabim. Ne do të vazhdojmë të luftojmë për liri dhe do ta bëjmë atë në mënyrë më aktive.” deklaroi  udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Sviatlana Tsikhanouskaya,

Tre ditë më parë një gjykatë në Minsk dënoi me 10 vjet burg edhe bjellorusin e Çmimit Nobel për Paqe, Ales Bialiatski.

Kundërshtarit të madh të Lukashenkos iu mvesh akuza për kontrabandë dhe evazion fiskal.