15:21, 13 Korrik 2020

140 persona po konsideron si të vdekur ose te zhdukur pas vërshimeve qe morën gjithë qytetet e Kinës jugore dhe asaj qendrore.

Reshjet më të mëdha që nga viti 1961 kanë bërë qe lumi më i gjatë i Azisë, Yangtze të dalë nga shtrati.

Provinca Hubei përmes së cilës rrjedh ky lum,  po ashtu është nën një kërcënim të radhës.

Ndërkohë kryeqyteti i provincës Wuhan, i cili ishte epiqendra e shpërthimit të virusit korona, i ka shpëtuar kësaj radhe vërshimeve te mëdha.

Përveç Yangtze, edhe lumenjtë e tjerë dhe liqenet janë rritur.

Ndryshe, nga shiu i rrëmbyeshëm kanë humbur jetën edhe 66 persona në Japoni.

Si pasojë  e rrëshqitjes së dheut më shumë se tre milionë njerëz janë evakuuar nga zonat e rrezikshme.

Kronikë e përgatitur nga gazetarja Iliri Pireva.

klankosova.tv

Konkurs Pune

Lexo më shumë