14 vjet nga masakra ndaj familjes Zymberi - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

14 vjet nga masakra ndaj familjes Zymberi

NULL NULL
24/05/2015

Para 14 viteve në Sllupçan të Komunës së Likovës, forcat ushtarake dhe policore të Republikës së Maqedonisë masakruan një familje të tërë.

Ata nuk pyetën për fëmijë, gra, pleq e të rinj, por gjuanin në çdo qosh të atij fshati, duke kërkuar njerëz të armatosur të cilët në vitin 2001 kishin ide të qarta se pse kanë kapur armët.
Familja Zymberi u bë simbol i rezistencës  shqiptare dhe u turpit të forcave policore dhe ushtarake.