13 vjeçari australian kaloi gjashtë javë në izolim - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

13 vjeçari australian kaloi gjashtë javë në izolim

NULL NULL
15.03.2023 08:51
australi

Një djalë 13-vjeçar australian indigjen kaloi 45 ditë në izolim teksa mbahej për shkelje të vogla, në rastin më të fundit të ndarjes së drejtësisë për të rinjtë për të ngritur shqetësime për të drejtat e njeriut në Queensland.

Djali – i referuar si “Jack” – u lirua me kusht javën e kaluar pas 60 ditësh në paraburgim në Qendrën e Paraburgimit të Rinisë Cleveland në Townsville.

Ai mësohet se ka kaluar 22 ditë radhazi në izolim.

Shefi i të drejtave të njeriut në Queensland thotë se rasti mund të ketë thyer ligjet e shtetit, duke shtuar se “nuk ka histori të rëndë kriminale”.

Jack po mbahej në paraburgim me akuzat në lidhje me një përleshje me një djalë tjetër 13-vjeçar, në qendrën e paraburgimit rreth 1,300 km në veri të Brisbane.

Ai e përmbyti qelinë e tij me ujë nga tualeti në dëshpërim për situatën e tij, dhe pasi iu mohua të pijë ujë, avokati i tij Tim Grau tha për BBC, transmeton Klan Kosova.

Duke e përshkruar ndalimin e tij si “të jashtëzakonshëm dhe mizor”, Grau tha se Jack “nuk kishte histori serioze kriminale”.

“Ai ishte 13 vjeç, kishte qenë në gjykatë një herë më parë. Kështu që edhe për këtë gjë kurrë nuk do të duhej të kishte një periudhë burgimi, sipas mendimit tim” deklaroi ai.

Grau tha se nuk e dinte pse Jack kaloi kaq gjatë në izolim, por dyshon se kjo ishte për shkak të mungesës së stafit në burg.

“Nëse ai mbyllet sepse ka mungesë të stafit dhe qendra e paraburgimit në Cleveland ka 80 ose më shumë fëmijë në çdo kohë, mund të supozohet vetëm se fëmijët e tjerë janë në të njëjtën rrethanë.

“Do të shpresonit që jo, por ndoshta është më e zakonshme nga sa mendonim”.

Periudha e paraburgimit të Jack-ut përfshinte gjashtë ditë mbajtje në burgjet e të rriturve. Ai u lirua javën e kaluar me një qortim verbal.

Një rast i veçantë i kohëve të fundit ngriti gjithashtu shqetësime për të drejtat e njeriut mbi sistemin e drejtësisë për të rinjtë në Queensland, i cili aktualisht po kalon reformën.

Në shkurt, doli se një djalë tjetër 13-vjeçar nga Queensland me aftësi të kufizuara zhvillimore kaloi 78 ditë i mbyllur në një qeli për 20 orë në ditë.

Queensland po debaton aktualisht ligje të reja që do të kriminalizojnë shkeljet e lirimit me kusht nga të miturit – një ndryshim që do të bëjë që popullsia e të rinjve të burgjeve të rritet në mënyrë dramatike, paralajmërojnë ekspertët.

Komisioneri Shtetëror për të Drejtat e Njeriut Scott McDougall tha se rastet e fundit mund të kenë shkelur Aktin e të Drejtave të Njeriut të Queensland-it, i cili thotë se të gjithë të burgosurit duhet të kenë akses në ajër të pastër dhe të ushtrohen për të paktën dy orë në ditë.

Ai paralajmëroi se ndryshimet në ligj vetëm do ta përkeqësonin situatën dhe se nevojiteshin hapa të menjëhershëm për të ndaluar vendosjen e fëmijëve në izolim.

McDougall i kërkoi qeverisë së shtetit të “dyfishojë” masat për t’i mbajtur fëmijët në shkollë dhe t’i ndalojë ata të shkojnë në “rrugën e kriminalizimit”.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.