13 ushqimet kundër kapsllëkut

13 ushqimet kundër kapsllëkut

NULL NULL
2 years më parë

Rreth 14% e njerëzve përjetojnë kapsllëk kronik në një kohë të caktuar.

Lloji dhe ashpërsia e simptomave mund të ndryshojnë nga personi në person. Disa njerëz përjetojnë kapsllëk vetëm rrallë, ndërsa për disa të tjerë është kronik, njofton Klan Kosova.

Kapsllëku ka shkaqe të ndryshme, por shpesh është rezultat i lëvizjes së ngadaltë të ushqimit përmes sistemit të tretjes.

Kjo mund të jetë për shkak të dehidrimit, dietës së varfër, medikamenteve, sëmundjeve, sëmundjeve që prekin sistemin nervor ose çrregullimet mendore.

Për fat të mirë, ushqime të caktuara mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut, disa prej të cilëve po u sjellim më poshtë:

Kumbulla të thata

Mollët

Dardhat

Kivi

Fiq

Fruta agrume (limon, portokall)

Spinaq dhe ushqime të tjera jeshile

Angjinarja

Patate e ëmbël

Fasule dhe bizele

Fara chia

Fara liri

Tërshërë