Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

12 vjet që nga fillimi i luftës shkatërruese në Siri

NULL NULL
15.03.2023 12:25
Siri

12 vjet më parë, protestuesit sirianë morën guximin që të dilnin në rrugët e Sirisë për të protestuar kundër qeverisë së vendit dhe presidentit të saj, Bashar al-Assad.

Protestat morën shpejt një natyrë revolucionare, duke kërkuar rënien e regjimit, por, pas një reagimi të dhunshëm nga qeveria, kryengritja u shndërrua në një luftë, duke tërhequr zvarrë disa fuqi të jashtme, duke zhvendosur miliona dhe duke vrarë qindra mijëra.

Ekonomia e Sirisë është përkeqësuar, me 90 për qind të popullsisë që tani jeton nën kufirin e varfërisë, sipas Programit Botëror të Ushqimit.

Kombet e Bashkuara vlerësuan vitin e kaluar se më shumë se 306,000 civilë janë vrarë – rreth 1.5 për qind e popullsisë – që nga marsi 2011 në vend.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, një monitorues i luftës me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, vlerëson se numri total i të vdekurve është rreth 610,000.

Edhe para tërmeteve që shkatërruan Sirinë veriperëndimore në shkurt, OKB-ja kishte thënë se 14.6 milionë sirianë kishin nevojë për ndihmë humanitare, me 6.9 milionë njerëz të zhvendosur brenda vendit dhe më shumë se 5.4 milionë refugjatë sirianë që jetojnë në vendet fqinje. Qindra mijëra kërkuan azil edhe në Gjermani dhe pjesë të tjera të Bashkimit Evropian, si dhe më tej.

Konflikti në vend është ngrirë kryesisht, megjithëse luftimet vazhdojnë me ndërprerje, veçanërisht në veriperëndim.

Më 15 mars 2011, trazira të mëdha shpërthyen nëpër rrugët e Deraa, Damaskut dhe Aleppos, me protestues që kërkonin reforma demokratike dhe lirimin e të burgosurve politikë.

Protestat u shkaktuan nga arrestimi dhe torturimi i një grupi djemsh adoleshentë disa ditë më parë në qytetin e Deraas për mbishkrimet që denonconin al-Assadin.

Pasoi një goditje dhe shtypje e dhunshme nga qeveria. Në korrik 2011, të larguarit nga ushtria njoftuan formimin e Ushtrisë së Lirë Siriane, një grup rebel që synon të rrëzojë qeverinë, duke e kthyer revoltën në një luftë civile.

Protestat vazhduan në vitin 2012 dhe deri në vitin 2013 grupe të ndryshme rebele u shfaqën në të gjithë vendin. Më vonë atë vit, ISIS u shfaq në Sirinë veriore dhe lindore pasi pushtoi një pjesë të madhe të Irakut.

Bashar al-Assad trashëgoi sundimin e tij të Sirisë në vitin 2000, duke marrë pushtetin nga babai i tij Hafez al-Assad, i cili kishte qenë në pushtet që nga viti 1971, shkruan AlJazeera, transmeton Klankosova.tv.

Ai e ka qeverisur vendin me grusht të hekurt dhe ka një histori të goditjeve ndaj disidentëve, duke përdorur armë kimike kundër popullit të tij dhe duke burgosur e torturuar mijëra.

Duke qenë i ngrirë nga shumica e komunitetit ndërkombëtar dhe nga shumica e vendeve arabe pas sulmit brutal të opozitës siriane në vitin 2011, al-Assad ngadalë po rehabilitohet nga disa vende arabe.

Emiratet e Bashkuara Arabe rihapën ambasadën e tyre në Damask në vitin 2018, përpara se al-Assad të mirëpritej në Abu Dhabi në mars të vitit të kaluar, vizita e tij e parë zyrtare në një vend arab që nga shpërthimi i luftës.

Shumë vende arabe tani duket se e kanë pranuar që al-Assad të qëndrojë në pushtet dhe kanë shtuar përpjekjet për ta rikthyer atë në grup pas tërmeteve të shkurtit.

Vizitat në Siri nga politikanë nga vende si Egjipti, Iraku, Libia dhe Omani kanë pasuar, madje flitet për ripranimin e Sirisë në Ligën Arabe.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.