12 milionë euro, tri vjet për një pamje të shëmtuar të “Adem Jasharit” (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

12 milionë euro, tri vjet për një pamje të shëmtuar të “Adem Jasharit” (VIDEO)

NULL NULL
nga Flamur Gajtani 31.01.2023 20:40

Ndërprerja e renovimit që nisi në qershor të 2020-ës në Stadiumin Olimpik “Adem Jashari” në Mitrovicë, sikur nuk mjaftoi e vërshimet e 19 janarit e dëmtuan edhe më.

Mos finalizimi i 12 milionë eurove në fushën e shndërruar në gërmadhë, po u sjell vështirësi ekipit futbollistik Trepça, që aty stërvitej e zhvillonte ndeshjet. Por edhe Kombëtares së Kosovës në futboll që parashihej të zhvillonte ndeshje, njofton Klan Kosova.

Si klub mitrovicas, ata investuan më parë në mirëmbajtje e tash apelojnë që intervenimi të nisë sa më parë.

Ministria e Kulturës, Rinisë e Sportit që menaxhon me stadiumin, i tha Klanit se projekti pati nis pa u pajis me leje ndërtimore dhe kishte probleme me pronën, e aktualisht po zhvillohen procedurat e licencimit.

E telashet pronësore po i mohojnë në Komunën e Mitrovicës, duke theksuar se te gjithë banorët përreth u transferuan në lagjen Frashër.

Kompania mbikëqyrëse sipas MKRS-së, tani do bëjë edhe vlerësimin e dëmeve nga reshjet në stadiumin ku Kosova zhvilloi ndeshjen e parë ndërkombëtare me Haitin në maj të 2014-ës.