Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

100-vjeçari merr pjesë në Kampionatin Botëror 2024

NULL NULL
12.02.2024 13:44
100-vjeçari, Taghi Askari

Duke qëndruar në buzë të një platforme me ujin që rrjedh poshtë, 100-vjeçari Taghi Askari u përgatit të zhytej siç kishte bërë shumë herë më parë.

Iraniani fitoi një medalje argjendi dhe bronzi në Lojërat e para aziatike në 1951 dhe Askari nuk e ka humbur kurrë pasionin e tij për këtë sport, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Zhytja e tij ekspozuese në Kampionatin Botëror 2024 në Doha të premten shënon dy javë deri në Kampionatin Botëror të Masters Aquatics, ku ai do të jetë konkurrenti më i vjetër.

“Unë e kam dashur zhytjen që në adoleshencë e deri më sot. Gjithmonë më ka pëlqyer zhytja. Asgjë nuk ka ndryshuar nga viti 1951 e deri më tani, përveç performancës sime!” Askari i tha World Aquatics.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.