10 të mirat e trangujve - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

10 të mirat e trangujve

NULL NULL
18/05/2015

10 përparësitë e konsumimit të trangujve:

  1. Janë burim i pasur i vitaminës B. Shtyni për me vonë lëngjet dhe filxhanin me kafe dhe hani një copë trangull.
  2. Hidratojnë trupin dhe japin dozën ditore të vitaminës C. Trangujt kanë 95 % ujë, që do të thotë që hidratojnë trupin dhe ndihmojnë gjatë largimit të toksinave të tepërta.
  3. Lëkura dhe flokët po ashtu përparojnë për shkak të trangullit. Trangujt ndihmojnë në rritjen e flokëve, ndërsa po ashtu kanë efekt kundërinflamator në lëkurë.
  4. Disa përbërës të trangullit luftojnë kundër llojeve të ndryshme të kancerit, siç është kanceri i gjirit, vezorëve ose i prostatës.
  5. Trangujt janë të mirë edhe për pastrimin në shtëpi – kështu për shembull largojnë turbullirën apo mjegullimin nga pasqyra.
  6. Largojnë kundërmimin e pakëndshëm të gojës.
  7. Lehtësojnë dhimbjen e kokës
  8. Ndihmojnë gjatë humbjes së peshës së tepërt trupore dhe ndihmojnë tretjen
  9. Shërojnë diabetin, reduktojnë kolesterolin dhe kontrollojnë tensionin e gjakut
  10. Lehtësojnë dhimbjet që shkakton artriti.