Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

10 kërkesat e domodoshme të policisë, Musliu-Shoshi: Pushteti duhet ta dëshmojë përkrahjen

NULL NULL
03.10.2023 11:57
Ariana Musliu-Shoshi

Sindikata e Policisë e ka dërguar një peticion me 5 mijë e 623 nënshkrime tek Komisioni për të Drejtat e Njeriut, duke i prezantuar 10 kërkesat e tyre.

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës Ariana Musliu-Shoshi, tha se këto kërkesa janë të domosdoshme dhe duhet të aprovohen pa asnjë vonesë.

“Pushteti me votë në Kuvend duhet të dëshmojë përkrahjen!”, tha ajo.

Këto janë 10 kërkesat e policisë:

1. Ligji i pagave;

2. Shtesa e rrezikshmërisë në punë;

3. Shtesa për punë të veçantë;

4. Klasifikimi në koeficient për stafin civil;

5. Shujta mujore;

6. Shpërblimi pë fund vit për performancë të mirë;

7. Tre paga përcjellëse për të pensionuarit;

8. Zbritja e përvojës së punës nga 0.5 në 0.25 për 15 vitet e para;

9. Sigurimi shëndetësorë dhe jetësor;

10. Ligji për pensionim në Policinë e Kosovës

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.