​Fillon "Java e Dredhëzës" - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

​Fillon “Java e Dredhëzës”

NULL NULL
28/05/2015
Sheshi "Nënë Tereza" i Prishtinës do të jetë i mbushur me dredhëza, kjo pasi po shënohet java e këtij fruti.

Kultivues të shumtë të dredhëzës kanë zënë vend në të dyja anët e sheshit ku edhe po promovojnë produktet e tyre.

E sot, në vizitë u shkoi Ministria e Bujqësisë dhe drejtues të misionit USAID në Kosovë, të cilët janë edhe dy prej mbështetësve të këtij sektori.

.Ministri i Bujqësisë Memli Krasniqi, gjatë kësaj vizite foli për bashkëpunimin e mirë me USAID dhe tha se partneriteti i tyre është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e bujqësisë në Kosovë.

Ai tha se ne bashkëbisedim me prodhuesit se kanë një situatë inkurajuese që i bënë të vazhdojnë me mbështetjen e mëtejme të sektorit të pemëve.

Ndërsa James Hope Drejtori i misionit të USAID-it në Kosovë u shpreh shumë i lumtur që po mbahet java e dredhëzës në Kosovë.