21:30, 20 Prill 2017

Ushqimet që janë të pasura me shumë kolesterol dëmtojnë organizmin tonë e veçanërisht mëlçinë.

Por, janë shumë ushqime që na ndihmojnë të pastrojmë mëlçinë nga konsumimi i ushqimit jo të shëndetshëm dhe të dëmshëm, transmeton Klan Kosova.

Më poshtë janë disa prej tyre:

Hudhra

Është e pasur me selenium dhe enzima të tjera që pastrojnë mëlçinë.

garlic-545223_6401

Grejpfruti

Ka shumë vitaminë C dhe antioksidantë të tjerë që pastrojnë mëlçinë dhe e bëjnë sistemin imunitar më stabil. Një gotë me lëng grejpfruti ndihmon pastrimin e organit të mëlçisë për të larguar toksinat dhe kaloritë e dëmshme.

 

Grapefruits on a wooden table.

Rrepat dhe karrotat

Janë dy perime që kanë shumë flavonoide dhe beta karoten që ndihmojnë në përmirësimin dhe stimulimin e këtij organi vital për organizmin e njeriut.

beetroot-juice-ingredients_su0xqc

 

Mollat dhe avokado

Avokado prodhon një element që pastron mëlçinë ndërsa mollat ndihmojnë në funksionimin më të mirë të sistemit të tretjes.

7118926719_d67022204e

Limoni

Sido që konsumohet limoni, qoftë si frut ose si lëng është shumë i pasur me vitaminën C që ndihmon në absorbimin e toksinave që ka krijuar organizmi. Nëse konsumohet ujë me limon në mëngjes forcohet organi i mëlçisë.

Group of fresh lemon on an old vintage wooden table; Shutterstock ID 289188959; PO: today.com

Arrat

Janë të pasura me aminoacide dhe Omega 3 që ndihmojnë në detoksifikim.

walnuts-benefits-superfood

 

Interesante