8:27, 21 Prill 2017

Sulmuesi i armatosur që vrau një polic të enjten në Paris, është identifikuar nga letrat e mbetura në makinën e tij, por zyrtarët francezë ende nuk e kanë lëshuar emrin e tij, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Medialt lokale thonë se 39-vjeçare jetonte në periferi të qytetit dhe ishte parë si një radikal i mundshëm islamik.

Sulmuesi gjithashtu plagosi dy policë para se të vritej nga forcat e sigurisë Champs-Elysees.

Presidenti francez François Hollande do të mbajë një takim të kabinetit të sigurisë, pasi Franca përgatitet për zgjedhjet presidenciale të së dielës.

Hollande tha se ai ishte i bindur se sulmuesi ishte i lidhur me terroristët duke shtuar se forcat e sigurisë kishin mbështetje të plotë të kombit.

I ashtuquajturi Shtet Islamik (IS) tha se njëri nga “luftëtarët” e tij e kishte kryer sulmin.

Interesante