11:01, 12 Janar 2017

Shefi i Samsung,  Lee Jae-yong  është marrë në pyetje në zyrën e prokurorit në Seoul, si i dyshuar në skandalin më të madh të korrupsionit në politikë në Korenë Jugore, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Kompania është duke u akuzuar që ka dhuruar donacione tek disa fondacione joprofitabile përmes Choi Soon-sil, i besuar i presidentit Park Geun-hye.

Këto donacione janë bërë në shkëmbin të mbështetjes politike për një shkrirje të kompanisë Samsung C&T dhe Cheil Industries.

Ky skandal vuri në dyshim legjitimitetin e presidentit Park dhjetorit e kaluar.

Interesante