10:32, 14 Prill 2017

Rusia ka prezantuar një robot të ri humanoid të quajtur F.E.D.O.R., i cili ka demonstruar aftësitë për të gjuajtur me armë nga të dyja duart, të vë çelësin në bravë, të hap derën, të ndezë dritën, vozit veturë por gjithashtu edhe të fluturojë në hapësirë.

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Mbrojtjes i Rusisë Dmitry Rogozin ka shkruar në Tëitter se gjuatja me armë nga të dyja duart I lejon robotit për të vendosur prioritetet në momente të caktuara dhe të merr vendime, raporton agjencia TASS, transmeton Klan Kosova

Interesante