22:12, 28 Dhjetor 2016

Ish-numri një i botës dhe fituesja e French Open 2008, kampionia Ana Ivanoviq është pensionuar nga tenisi në moshën 28 vjeçare, shkruan BBC.

Serbja ka qenë jashtë për shkak të një lëndimi që nga gushti, ku dhe ra në vendin e 63 në ranglistën botërore, duke fituar vetëm 15 duele në vitin 2016 – shumicën prej tyre në qershor.

“Mund të luajë vetëm nëse ajo është në përputhje me standardet e mia të larta. Kështu që nuk po mundem ta bëjë atë tash dhe koha është të largohem”, ka thënë Ivanoviq.

Ajo ka kaluar 12 javë as numri një i botës në vitin 2008, kurse ka fituar 15 trofe personal në karrierën e saj, transmeton Klan Kosova.

Interesante