11:44, 7 Janar 2018

Qyteti australian i Sydneyt ka përjetuar motin e tij më të nxehtë që nga hera e fundit në 79 vjet më parë, me temperatura në rajon duke arritur deri në 47.3 gradë celsius.

Në Penrith, në perëndim të Sydney, banorët u shpërngulën pasi qyteti solli barrën e nxehtësisë këtë të diel.

Paralajmërime të ashpra nga vapa u lëshuan për zonën më të madhe të Sydneyt dhe ndalimet totale të saj u vendosën në të gjithë qytetin.

Temperaturat e së dielës mbetën të përafërta sikurse ato që goditën zonën në vitin 1939, kur temperatura arriti në 47.8 gradë celsius, transmeton Klan Kosova.