14:32, 7 Janar 2018

Këngëtarja franceze France Gall, ndërroi jetë sot në Paris në moshën 70-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë, njoftoi zëdhënësja e saj, Genevieve Salama, transmeton Klan Kosova.

Ajo u dërgua në një spital në Paris muajin e kaluar pas një infeksioni të rëndë.

Galli u lind në tetor të vitit 1947 nga një familje muzikantësh- babai i saj ishte këngëtari dhe kompozitori Robert Gall, i cili shkroi këngë për legjendat muzikore Edith Piaf dhe Charles Aznavour.

Ajo u bë e famshme që në moshën 16-vjeçare, ndërsa këngët e saj më të njohura të saj janë “Doll of wax, doll of his”, “The groupie of the pianist”, “If, mom, if”, “Ella, she has it”, “Some words of love” apo “Resist”.

France Gall in Paris attending a boat show on 17 January 1968

File pic shows French Singer France Gall eating a lollipop in Cannes on 10 August 1966

French singer France Gall pictured on 30 October 2012