Barcelona u bë skuadra e parë, pasi e mposhti Juventusin me rezultat 3-1 në finalen e Berlinit, që arriti të fitonte tripletën për të dytën herë, duke u bërë pjesë, edhe një herë tjetër, e libirit të rekordeve.

11:20, 1 Janar 2016

Sezoni 2014-15 ishte i 60-ti me radhë i organizuar nga shtëpia evropiane e futbollit UEFA dhe i 23-ti qëkur kjo garë quhet e tillë – pasi më parë emërohej Kupa e Kampionëve të Evropës.

Finalja e garës u luajt në Olympiastadion në Berlin, Gjermani.

Barcelona, fituesja e garës, u bë e para skuadër që, me këtë rast, arriti të marr tripletën në dy sezone, pasi mposhti Juventusin me rezultat 3-1, për të fituar titullin e pestë të kësaj gare.

Real Madridi, kampioni në fuqi, u përcoll nga “mallkimi” tanimë i njohur – asnjë skuadër nuk e ka fituar garën dy edicione me radhë, pasi u eleminua nga kampioni i Italisë, Juventusi në gjysmëfinale të garës.

Ky ishte njëherit sezoni i parë kur klubet e patën kërkesë pajtimin me rregullën UEFA Financial Fair Play – që nënkupton kufizimin e shpenzimeve – në mënyrë që të merrnin pjesë në garë.

Ndeshjet e para, kualifikuese, u luajtën më 1 e 2 korrik dhe 8 e 9 gusht. Ndërsa përballjet e xhiros së Play-off u luajtën më 19 e 20 gusht dhe 26 e 27 gusht.

Me përfundimin e këtyre përballjeve u bë e mundshme që të formohen grupet.


 

Grupi A: Atletico Madrid, Juventus, Olympiakos, Malmo FF

Grupi B: Real Madrid, Basel, Liverpool, Ludogorets Razgrad

Grupi C: Monaco, Bayer Leverkusen, Zenit Saint Petersburg, Benfica

Grupi D: Borussia Dortmund, Arsenal, Anderlecht, Galatasaray

Grupi E: Bayern Munich, Manchester City, Roma, CSKA Moscow

Grupi F: Barcelona, Paris Saint-Germain, Ajax, APOEL

Grupi G: Chelsea, Schalke 04, Sporting CP, Maribor

Gurpi H: Porto, Shakhtar Donetsk, Athletic Bilbao, BATE Borisov

Befasi në këtë fazë përgjithësisht nuk pati, veç pamundësisë së Liverpoolit për të kaluar në fazën e eliminimit direkt.


Tri grupe: A, E dhe F dhuruan spektakle.

Në grupin A, Juventusi dhe Atletico Madrid zhvilluan ndeshje të forta, por të varfëra për nga golat.

Në Vincente Calderon spanjollët arritën fitore me golin e Arda Turan, në minutën e 74-të, pas një harkimi nga Juanfran.

https://www.youtube.com/watch?v=shVc2lgkwyw

Ndeshja e kthimit në Torino nuk ofroi gola, por lojë të fortë gjithsesi.

https://www.youtube.com/watch?v=tnBpzuNew4c


Grupi E ishte akoma më i nxehtë. Bayern Munchen, Manchester City dhe Roma luftuan deri në fund, për të ecur tutje si dy skuadrat e para.

Përballja Bayern Munchen – Manchester City përfundoi me fitoren 1-0 të gjermanëve, me një gol të Boateng në minutën e 89-të të takimit.

https://www.youtube.com/watch?v=5m3pKyaGT6Y

Ndërsa ndeshja e kthimit në Etihad Stadium u fitua nga anglezët 3-2, pasi Kun Aguero shpërtheu me një hat-trick, të cilit iu përgjigjën, jomjaftueshëm, me nga një gol Xabi Alonso dhe Robert Lewandowski.


Në grupin F, Barcelona dhe Paris Saint-Germain matën forcat dhe luftuan deri në fund për pozitën e parë, me katalunasit që e arritën këtë gjë.

Në Camp Nou, Barcelona u tregua më e fortë dhe me rezultat 3-1 (Messi, Suarez, Neymar / Ibrahimoviq) mposhti francezët.

https://www.youtube.com/watch?v=kTSTJvSvN4I

Në Parc des Princes skaudra franceze tregoi veten dhe me rezultat 3-2 (David Luiz, Verratti, Matuidi / Messi, Neymar) mposhti katalunasit.


Fazën e grupeve e kaluan: Paris Saint Germain, Chelsea, Manchester City, Barcelona, Bayer Leverkusen, Atletico Madrid, Juventus, Borussia Dormtund, Schalke 04, Real Madrid, Shakhtar Donetsk, Bayern Munchen, Arsenal, Monaco, Basel, Porto.


Në përfundim të ndeshjeve të grupeve, Real Madridi ishte skuadra më e mirë e pasi fitoi të gjitha ndeshjet – 18 pikë, me një goldiferencë +14.


Pasi u mësuan skuadrat e kualifikuara për 1/16 e finales, më 15 dhjetor 2014 u tërhoq shorti. Ndeshjet e para të kësaj  faze do të luheshin më 17,18,24 dhe 25 shkurt, ndërsa ato të kthimit më 10,11, 17 dhe 18 mars 2015.

Çiftet:

Paris Saint Germain – Chelsea

Manchester City – Barcelona

Bayer Leverkusen – Atletico Madrid

Juventus – Borussia Dormtund

Schalke 04 – Real Madrid

Shakhtar Donetsk – Bayern Munchen

Arsenal – Monaco

Basel – Porto


Paris Saint-Germain – Chelsea

Paris Saint-Germain u përball me skuadrën angleze për të dytin edicion me radhë, në dy ndeshje që përfunduan me barazim, plot raste shënimi, pritje të bukura, emocione dhe acarime.

Në Parc des Princes ndeshja përfundoi me rezultat 1-1 (Cavani / Ivanoviq).

https://www.youtube.com/watch?v=ON4M92rJF-U

Ndeshja e kthimit në Londër ishte akoma më e nxehtë.

Koha e rregullt përfundoi me rezutat identik 1-1(Cahill / David Luiz), të dy gola të dhjetë minutave të fundit. Prandaj loja shkoi në vazhdime.

Kështu, në minutën e 96-të, pas një ndërhyrje të palejuar në zonë, u akordua penalti për vendësit – të cilën në gol e shndërroi Eden Hazard.

Me këtë rezultat Chelsea po kualifikohej, por ndryshe mendonte Thiago Silva, që në minutën e 114-të barazoi rezultatin – dhe me dy gola të shënuar si mysafir – i siguroi parisienëve kualifikimin.


Manchester City – Barcelona

Manchester City dhe Barcelona, po ashtu, përballën forcën në dy ndeshje të forta.

Në Etihad Stadium në fund të 90 minutave Barcelona ishte skuadra më e mirë, 1-2 (Aguero / Suarez, Suarez).

https://www.youtube.com/watch?v=jXsQ6UCFU7g

Ndeshja e kthimit në Camp Nou shpërfaqi edhe një herë tjetër supermacinë e katalunasve ndaj ishullorëve, 1-0 (Rakitiq).

https://www.youtube.com/watch?v=b-bqVQn3aLU


Bayer Leverkusen – Atletico Madrid

Gjermanët e Bayer Leverkusen nuk e kapërcyen dot sfidën e quajtur Atletico Madrid.

Në ndeshjen e parë, në BayArena, gjermanët e mposhtën skuadrën e udhëhequr nga Diego Simeone me rezultat 1-0 (Çalhanoglu).

Në ndeshjen e kthimit në Vincente Calderon, madrilenët e mposhtën skuadrën gjermane me rezultat identik 1-0(Suarez).

Kjo bëri që ndeshja të shkonte në vazhdime, ku pasi nuk pati gola gjithçka u vendos nga penaltitë.

https://www.youtube.com/watch?v=8M4LE8PDSrg


Juventus – Borussia Dortmund

Skuadra italiane ishte shumë e fortë për gjermanët nga Signal Iduna Park. Rezultati i thellë në të dy përballjet, 2-1 dhe 3-0 nuk lë shumë për të komentuar për këtë përballje të 1/16 të finales.

Ndeshja e parë: Juventus – Borussia Dortmund 2-1(Tevez, Morata / Reus)

https://www.youtube.com/watch?v=7z43Ruluvlw

Ndeshja e dytë: Borussia Dortmund – Juventus 3-0(Tevez, Tevez, Morata)

https://www.youtube.com/watch?v=Unmtrfsbqdo


Schalke 04 – Real Madrid

Real Madridi, skuadra kampione në fuqi e garës nuk pritej të kishte probleme me gjermanët.

Në fakt, kështu edhe ndodhi. Në përballjen e parë, në Gjermani, Los Blancos u tregua skuadër dominante duke fituar 0-2(Ronaldo, Ronaldo).

Duke u nisur nga pëballja e parë pritej që Mbretërit të mos kishin probleme në Santiago Bernabeu. Por krejt ndryshe ndodhi në të vërtetë. Mbretërit u mposhtë 3-4(Ronaldo, Ronaldo, Benzema / Fuchas, Huntelaar, Huntelaar, Sane) dhe ecën tutje vetëm falë fitores në ndeshjen e parë në Gjermani.


Shkhtar Donetsk – Bayern Munchen

Kjo përballje ishte akoma më e pabarabartë. Gjermanët u treguan të pamëshirshëm duke e mposhtur Shakhtarin me rezultat të përgjithshëm 0-7.

Pëderisa përballja e parë në Arena Lviv përfundoi pa gola, ajo e kthimit në Allianz Arena ishte makth i vërtetë për mysafirët.

Bayern Munchen – Shakhtar Donetsk 7-0(Muller, Boateng, Ribery, Badstuber, Lewandowski, Gotze)

https://www.youtube.com/watch?v=kF_Osrj0Du4


Arsenal – Monaco

Eliminimi Arsenalit ishte befasia e kësaj faze të Ligës së Kampionëve. Skuadra e udhëhequr nga Arsene Wenger nuk arriti dot të mposhtte skuadrën nga principata.

Në përballjen e parë në Emirates Stadium, ishullorët u mposhtën me rezultat 1-3(Oxlade-Chamberlain / Kondogbia, Berbatov, Ferreira Carrasco).

Ky rezultat ua bëri të pamundur anglezëve në ndeshjen e radhës, megjithëse fituan 0-2(Giroud, Ramsey), të siguronin ecjen tutje.


 

Basel – Porto

Basel përballë Portos ishte ndoshta ndeshja më e “dobët” e kësaj faze.

Ndeshja e parë në Zvicër u mbyll baraz 1-1(Gonzalez, Danilo).

Por ndeshja e kthimit ishte makth i vërtetë për zviceranët, që u mposhtën 0-4(Brahimi, Herrera, Casemiro, Aboubakar) në Portugali.

https://www.youtube.com/watch?v=I2xMgvvBADQ


Kështu, për në ndeshjet çerekfinale u kualifikuan: Paris Saint-Germain, Barcelona, Atletico Madrid, Juventus, Real Madrid, Bayern Munchen, Monaco dhe Porto.

Shorti për këto përballjet u tërhoq më 20 mars 2015. Ndeshjet e para u luajtën më 14 dhe 15 prill, ndërsa ato të kthimit më 21 dhe 22 prill 2015.

Çiftet:

Paris Saint-Germain – Barcelona

Atletico Madrid – Real Madrid

Porto – Bayern Munchen

Juventus – Monaco


Paris Saint-Germain – Barcelona

Skuadrat u përballën për të tretën/katërtën herë – pas dy ndeshjeve në fazën e grupeve – në një edicion të Ligës së Kampionëve.

Por ndryshe nga ato dy ndeshje, Barcelona u tregua dominante, në të dy përballjet madje.

Në ndeshjen e parë në Parc des Princes ajo mposhti vendësit me rezultat 1-3(Mathieu, Neymar, Suarez, Suarez).

https://www.youtube.com/watch?v=9GDFEjPOu28

Edhe përballja e kthimit në Camp Nou nuk ishte më miqësore me parisienët, që u mposhtën 0-2(Neymar, Neymar).


Aletico Madrid – Real Madrid

Dy skuadrat nga kryeqyteti spanjoll u përballën prapë – pas finales së Ligës së Kampionëve të edicionit 2013-14 – në këtë garë, kësaj radhe në çerekfinale.

Loc Colchoneros u përballën me Los Blancos për të dytin edicion radhazi në këtë garë, me “inatin” e humbjes së dhimbshme të një viti më parë.

Ndeshja e parë në Vincente Calderon përfundoi pa gola, por që nga rastet mund të ishte ndryshe.

Në përballjen e kthimit Mbretërit ia arritën ta mposhtin rivalin e qytetit, me rezultat 1-0(Hernandez), që u pati shkaktuar probleme të mëdha në disa ndeshje radhazi.


Porto – Bayern Munchen

Portugezët u treguan deri diku kundërshtar i denjë, në total – në ndeshjen e parë e mposhtën kampionin gjerman – i çerekfinales për Bayern Munchenin.

Skuadra gjermane, për habinë e shumëkujt, u mposht në Portugali me rezultat 3-1(Qauresma, Quaresma, Martinez / Thiago).

https://www.youtube.com/watch?v=er9XL8tlD0I

Por skuadra nga Allianz Arena tregoi potencialin e vërtetë, pasi i shënoi plot gjashtë herë skuadrës portugeze, 6-1(Thiago, Boateng, Lewandowski, Lewandowski, Muller, Alonso / Martinez).

https://www.youtube.com/watch?v=pV-eB0975aI


Juventus – Monaco

Skuadra nga Torino, megjithëse nuk pritej madje të arrinte deri në këtë fazë, e kaloi atë duke e mposhtur skuadrën nga principata.

Ndeshja e parë përfundoi me fitore të vendasve, 1-0(Vidal).

https://www.youtube.com/watch?v=tWiGpzy2I7Y

Ndërsa ajo e kthimit me rezultat të bardhë 0-0.


Me këto rezultate skuadrat që ecën tutje ishin: Barcelona, Real Madrid, Bayern Munchen dhe Juventus.

Shorti për përballjet gjysmëfinale – për të përcaktuar përballjet e para, brenda apo jashtë – u tërhoq më 24 prill 2015.

Ndeshjet e para u luajtën më 5 e 6 maj ndërsa ato të kthimit më 12 e 13 maj 2015.

Çiftet:

Barcelona – Bayern Munchen

Juventus – Real Madrid


Barcelona – Bayern Munchen

Dy momente magjie nga Lionel Messi dhe një gol i vonë nga Neymar i dhanë Barcelonës fitoren 3-0 ndaj Bayern Munchenit, në përballjen e parë të këtij dueli, në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Ishte ajo ndeshja e parë që Pep Guardiola e zhvillonte në Camp Nou si menaxher i një skuadre tjetër.

Para takimit ai e pati quajtur Messin “të pandalshëm” dhe fjalët e tij në njëfarë mënyre dolën të jenë “profetike”, pasi Messi mori barrën e skuadës mbi vete dhe e dërrmoi Bayernin me dy gola brilantë.

Në ndeshjen e tij të 100-të në garat Europiane, gjeniu argjentinas u tregua i pamëshirshëm me kundërshtarin duke shënuar një gol jashtëzakonisht të bukur – të parin e ndeshjes – në minutën e 77-të të takimit.

Vetëm tre minuta pas këtij goli “pleshti” shënoi edhe një herë tjetër, për të “çmendur” gardianin gjerman Manuel Neuer, që ishte jashtëzakonisht i pakënaqur me mëyrën si mbrojtësit e skuadrës gjermane po përballeshin me të.

Për ta vulosur fitoren e vendasve u përkujdes braziliani Neymar, që në minutën e 94-të të takimit e tundi portën gjermane.

Një dygolësh i Neymar i ndihmoi Barcelonës që të kalonte në finale të Ligës së Kampionëve, megjithë disfatën 3-2(Benatia, Lewandowski, Muller / Neymar, Neymar).

Një gol i hershëm nga Mehdi Benatia i dha shpresë skuadrës nga Allianz Arena, por ish-skuadra e Pep Guardiola – të cilën vet spanjolli e ka quajtur më të mirën në kundërsulm – u përgjigj.

Dy gola nga Neymar panë gjermanët sërisht në disavantazh 1-2, rezultat me të cilin edhe u përmbyll pjesa e parë.

Me fillimin e të dytës vendasit sulmuan parreshtur dhe në minutën e 59-të, Robert Lewandowski barazoi rezultatin.

Pesëmbëdhjetë minuta pas tij, gjermani Thomas Muller i dha epërsinë dhe një grimë shpresë për të prekur finalen bavarezëve, por e gjitha kjo mbeti në nivel shprese.

https://www.youtube.com/watch?v=Dw82oSnAEH0

Kështu Barcelona arriti edhe një finale tjetër, ku do të priste Real Madridin apo Juventusin.


Juventus – Real Madrid

Penalti e Carlos Tevez i dha një epërsi shumë të rëndësishme Juventusit, teksa skuadra italiane mposhti Real Madridin 2-1 në ndeshjen e parë të kësaj gjysmëfinaleje të Ligës së Kampionëve.

Juve, që u kurorëzua me titullin Kampion i Serie A, për të katërtin vit me radhë, e filloi më mirë takimin pasi ish sulmuesi i Real Madridit, Alvaro Morata, hapi llogarinë në këtë përballje.

Por makthi i shumë skuadrave, Cristiano Ronaldo nuk u vonua shumë dhe barazoi rezultatin, pas një krosimi të bukur nga dhjeta e Mbretërve, James Rodriguez.

Reali lëshoi një mundësi të mirë për të kaluar në epërsi kur James goditi shtyllën e vendasve nga rreth tri metra largësi.

Kjo gjë u dëshmua të jetë e kushtueshme për skuadrën nga Santiago Bernabeu, pasi 32 minuta para fundit të takimit Dani Carvajal ndërhyri në Carlos Tevez, për të shkaktuar penalti, të cilën në gol e shndërroi vet Tevez.

Deri në fund të takimit shifrat mbetën të tilla dhe Juventusi udhëtoi në Madrid me epërsi shumë të rëndësishme.

Alvaro Morata u kthye për ta fundosur ish skuadrën e tij, kur edhe në Santiago Bernabeu shënoi gol, në barazimin e italianëve me gjigantin spanjoll.

Cristiano Ronaldo i dha avantazhin skuadrës Mbretërore nga pika e penaltisë, në minutën e 23-të të takimit, pas një ndërhyrje të palejuar të Giorgio Chiellinit në James Rodriguezin.

Real Madridi sulmoi fort edhe në fillim të pjesës së dytë, por një gol i Alvaro Moratas 12 minuta pas fillimit të saj u tregua vendimtar.

Vendasit nuk arritën dot të shënonin më dhe kështu, pothuaj kundër të gjitha parashikimeve, u mposhtën dhe nuk prekën dot finalen e madhe.


Dy ndeshjet gjysmëfinale, me rezultatet respektive konsoliduan finalen e Ligës së Kampionëve.

Juventusi, që kishte arritur deri aty, ndër të tjera duke mposhtur ndoshta skuadrën më në formë në garë deri atëherë, Real Madrid, do të përballej me Barcelonën, një nga favoritët kryesorë të kësaj gare.


 

Barcelona kompletoi tripletën nën urdhërat e Luis Enriques pasi mposhti Juventusin 3-1 në finale.

Luis Suarez tregoi sa vlen kur riktheu epërsinë e katalunasve 22 minuta para fundit të takimit.

Në fakt qysh herët, në minutën e 4-të të takimit, mesfushori kroat Ivan Rakitiq i dha epërsinë gjigantit spanjoll.

Deri në fund të pjesës së parë Juventusi, megjithë sulmet, nuk arriti të rrezikonte seriozisht portën e Marc-Andre ter Stegen.

Por dhjetë minuta pas fillimit të së dytës, Alvaro Morata, që pati shënuar në dy përballjet gjysmëfinale me Real Madridin, shënoi prapë.

Suarez, që ishte i vetmi lojtar i Barçës jo i përfshirë në golin e Rakitiqit, shënoi në të njëjtën mënyrë si spanjolli, kur gjuajtja e Lionel Messit u mbrojt nga Gianluigi Buffon, për t’u kthyer në këmbët e tij.

Nga ky moment Juventusi nuk e mori më veten.

Dhe minutën e 7-të shtesë, Neymar vulosi fitoren e skuadrës nga Camp Nou.

https://www.youtube.com/watch?v=_j4VkI6TTss

Barcelona ishte tashmë kampione e garës më elitare evropiane për klube. Njëkohësisht e para që arrinte tripletën për të dytën herë, duke rishkruar kështu edhe një kapitull tek sukseset më të mëdha të klubeve evropiane.


 

Përmbledhja e kësaj gare është realizuar nga Klan Kosova. Ndalohet kopjimi dhe rishpërndarja pa lejen e redaksisë.