12:19, 11 Janar 2017

Ka pasur mjaft suksese në tenisin britanik këtë mëngjes në prag të fillimit të Australian Open që do të ndodh javën e ardhshme.

Numri një i britanikeve Johanna Konta dhe numri tre i djemve Dan Evans, që të dy fituan në Sydney International, njofton Klan Kosova.

Konta fitoi 6-3 dhe 7-5 duke sfiduar 19 vjeçaren nga Rusia Daria Kasatkina për të arritur në gjysmë-finale.

Evans sfidoi spanjollin Marcel Granollers 1-6, 6-3 dhe 6-3 duke fituar raundin e tretë.

Nuk pati aspak fat për Briton Brydan Klein. Ai humbi në raundin e dytë të Auckland Open në sete ndaj Joao Sousa.

Interesante