23:36, 10 Janar 2017

Acari nuk ndal trafikun e drogës drejt Italisë.

Përkundrazi e ka shtuar atë pasi trafikantët po përfitojnë nga moti i ligë për të kaluar Adriatikun pa u kapur nga autoritetet.

Gazeta “La Repubblica” shkruan se natën mes të hënës dhe të martës u gjet në brigjet e Leçes pranë San Foca një gomone e mbushur me marihuanë.

Gomonia kishte mbërritur në breg dhe po shkarkohej kur është parë nga disa kalimtarë që lajmëruan policinë. Sapo mbërritën në vendin e ngjarjes karabinierët gjetën thasë të mëdhenj të hedhur në breg, shkruan Lapsi.al.

Një pjesë e tyre ishte fshehur në disa shkurre ndërsa pjesa tjetër gjendej në gomonen e braktisur pak metra më tej. Në total flitet për 700 kilogram marihuanë me një vlerë 4 milion euro.

Është e vështirë të flitet për momentin nëse pazari është prishur gjatë shkëmbimit apo droga po depozitohej në bregdetin italian.

Pak ditë më parë në Leçe u kap një tjetër gomone me 510 kg marijuanë.

Interesante