Football - Manchester City v FC Barcelona - UEFA Champions League Second Round First Leg - Etihad Stadium, Manchester, England - 24/2/15
General view of the UEFA Champions League trophy at the Etihad stadium before the match
Reuters / Phil Noble
Livepic
EDITORIAL USE ONLY.
19:35, 15 Shtator 2016

Finalja e Ligës së Kampionëve në futboll, më 2018, do të mbahet në Kiev, bëri të ditur Federata Evropiane e Futbollit – UEFA.

“Ukraina do të jetë nikoqire e finales së Ligës së Kampionëve më 26 maj, 2018”, tha Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s.

Finalja do të mbahet vetëm disa javë përpara se në Rusi të nisë Kampionati Botëror i Futbollit.

Shqetësimet për sigurinë, megjithatë, mbeten, për shkak të konfliktit në lindje të Ukrainës, midis forcave qeveritare dhe separatistëve pro-rusë.

Një tjetër shqetësim është racizmi. UEFA pati gjobitur klubin Dinamo Kiev për shkak të sjelljes raciste të tifozëve të tij.

 

Interesante