8:20, 15 Nëntor 2017

Julia Hawkins është ende duke u përballur me pseudonimin e saj të ri, prej një uragani.

101-vjeçarja nga Luiziana, fitoi këtë emër verën e kaluar, kur shpejtësia e saj dhe kërcimi në pistë magjepsën spektatorë të gjallë.

“Më pëlqen fakti që uraganet janë të shpejtë dhe se isha e shpejtë, por uraganët dëmtojnë dhe nuk dua të bëj dëm”, thotë Haëkins, transmeton Klan Kosova.

Megjithatë ajo tashmë ka thyer edhe rekordin botëror, në lojërat olimpike në Birmingham të Alabamas.

Ajo në qershorin e kaluar  doli e  para në vrapim për moshën që ajo posedon.

Një muaj më vonë, në kampionatin amerikan “Track & Field Masters” në vendlindjen e saj, ajo dëshmoi se shpejtësia e saj nuk ishte një shakullim, duke shënuar një tjetër rekord botëror.

Përfundimi është mbresëlënëse për çdo vrapues, veçanërisht një centenar. Por Hawkins nuk merret me përvojë të gjerë gjatë garave.

Ajo filloi të funksionojë vetëm një vit më parë, në moshën 100 vjeçare.

“E dija që mund të vrapoja sepse jam gjithmonë në oborr dhe, kur më telefonojnë, shkoj me shpejtësi për t’iu përgjigjur”, thotë Hawkins duke treguar kështu pasionin e saj për vrapimin, transmeton Klan Kosova.