11:25, 13 Tetor 2017

Mënyra se si futbollisti Tim Cahill e festoi golin për Australinë kundër Sirisë në kualifikime për Kampionat Botëror mund t’i sjellë probleme.

FIFA mund ta hetojë Cahill-in për atë që dyshohet të jetë festim i “sponsorizuar”, shkruan The Guardian.

Goli i tij i dytë dhe i 50-ti për Australinë, dërgoi kombin e tij në playoff kundër Hondurasit, por më pas këtë gol Cahill e festoi duke bërë me duar një shenjë që mund të interpretohej si formë aeroplani, dhe më pas bëri shkronjën T me duart e tij.

Agjencia  e udhëtimeve me bazë në Byron Bay kishte pyetur në mediat sociale nëse e kishin parë festimin e Cahill, ambasadorit të tyre të ri, duke e bërë shenjën T në stadiumin ANZ.

Cahill i ishte përgjigjur postimit të tyre me tetë emotikonë, përfshirë simbolin e një topi futbolli dhe aeroplan, por më pas e kishte fshirë postimin.