11:26, 11 Janar 2017

Aeroplan-mbajtësja e vetme e Kinës, ka çuar disa luftanije nëpër ngushticën e Tajvanit.

Lajmin e bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes tajvaneze shkruan BBC, përcjellë Klan Kosova.

Sipas ministrisë, ajo nuk ka hyrë në ujërat tajvaneze por ka kaluar zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore.

Ky rast është përshkallëzimi i fundit në mes të tensioneve të dy vendeve fqinje dhe autoritetet tajvaneze kanë kërkuar nga popullit që të qëndrojnë të qetë.

Ndërkaq si përgjigjie në lidhje me këtë veprim, Tajvani ka angazhuar avionë dhe anije për të mbajtur situatën nën kontrollë.

Interesante